IUVENTA / Novinky IUVENTA / 3 dôvody, prečo by sa vaša škola mala zapájať do predmetových olympiád

3 dôvody, prečo by sa vaša škola mala zapájať do predmetových olympiád

29. 9. 2017

3 dôvody, prečo by sa vaša škola mala zapájať do predmetových olympiád

Najmä v tomto období, kedy nás čakajú zimné olympijské hry, sa mnohým ľuďom slovo olympiáda spája so športom. Olympiády, o ktorých budeme hovoriť dnes sú však z trochu iného súdka – súťaže, na ktorých sa každý rok stretávajú žiaci a študenti základných a stredných škôl, aby si zmerali svoje vedomosti v jednotlivých predmetoch. Dôležitú úlohu v tom, či študenti túto možnosť vôbec majú, zohráva pritom škola. 

3-dovody-olympiady 

Na Slovensku máme približne 2 817 stredných a základných škôl, z ktorých sa mnohé do predmetových olympiád zapájajú. Stále však nájdeme školy, ktoré túto možnosť pre svojich žiakov a študentov neponúkajú, a to aj napriek tomu, že organizovanie predmetových olympiád má množstvo výhod aj pre ne samotné, nielen pre študentov. Ktoré sú to? 

 

  • Prestížnosť školy  

Jedným zo spoľahlivých indikátorov úspešnosti škôl sú aj výsledky v predmetových olympiádach a postupových súťažiach. Čím viac úspešných riešiteľov zo školy vyjde, tým je vyššia prestíž školy nielen pred študentmi, ale najmä ich rodičmi, ktorí chcú svojim deťom zabezpečiť kvalitné štúdium, ktoré sa neodvíja len od vyučovacích predmetov, ale aj ďalších možností, ktoré žiak či študent na škole má.  

 

  • Možnosť získania ďalších finančných zdrojov 

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) vytvorilo špecifický bodový systém, prostredníctvom ktorého môžeme hodnotiť školy v závislosti od zastúpenia z pohľadu olympiád. Tak je možné ich angažovanosť v predmetových olympiádach a postupových súťažiach finančne odmeniť. MŠVVaŠ SR školy za mimoriadne úspechy žiakov na celoštátnych kolách, ale aj na medzinárodných súťažiach odmeňuje každý rok. Zoznam súťaží, ktoré sú pre tento účel akceptované, nájdete na stránke MŠVVaŠ SR v sekcii Mimoriadne výsledky žiakov. V školskom roku 2015/2016 získali školy dokopy 119 600 eur 

 

  • Žiaci, na ktorých môžete byť hrdí 

Naším poslaním, poslaním IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže, je vytvárať plnohodnotné podmienky pre rozvoj našich detí a mládeže. Veríme, že presne to isté je i poslaním každej školy na Slovensku. Je pre nás nesmiernym zadosťučinením, keď vidíme úspešných mladých ľudí, ktorí sa aj vďaka olympiádam dostali na prestížne vysoké školy a získali zamestnanie, po ktorom vždy túžili. 

Skvelým príkladom je nedávno medializovaný talentovaný Marek Buchman, ktorý sa ako žiak bratislavského gymnázia pravidelne zúčastňoval Matematickej, Fyzikálnej a Chemickej olympiády. Práve to ho motivovalo k tomu, aby sa chémii venoval aj vo voľnom čase. Dostal sa na Oxford, študoval na univerzite v Honkongu a momentálne si robí doktorát na texaskej univerzite, kde sa venuje štúdiu mimoriadne toxických zlúčenín, ktoré by mohli predstavovať dôležitý krok v liečbe rakoviny. A to je len zlomok mladých Slovákov, ktorí sa aj vďaka predmetovým olympiádam stali úspešnými aj vo svete. 


Chcete sa možnostiach organizovanie predmetových olympiád na svojej škole dozvedieť viac? Kontaktujte nás a my Vám radi pomôžeme a správne nasmerujeme. 

 

späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030