IUVENTA / Novinky IUVENTA / Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Padlet - online nástenka vhodná na zdieľanie a spoluprácu

Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Padlet - online nástenka vhodná na zdieľanie a spoluprácu

5. 5. 2020

Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Padlet - online nástenka vhodná na zdieľanie a spoluprácu

Padlet je prázdna online nástenná tabuľa, ktorá umožňuje ukladanie súborov, textov, komentárov, obrázkov, videí, zvukových súborov, miest na mape, odkazov na webové stránky a pod.

Tento webový priestor je vhodný na spoluprácu pri zhromažďovaní nápadov, brainstormingoch a zdieľaní informácií.

Aplikácia je dostupná na stránke www.padlet.com. Pre tvorbu a upravovanie násteniek je potrebná registrácia a prihlásenie sa buď prostredníctvom emailovej adresy, cez účet na sociálnych sieťach alebo prihlasovacie meno a heslo. Pri správnom nastavení môže byť nástenka zdieľaná aj pre neprihlásených užívateľov, avšak bez možnosti úprav a interakcie.

K dispozícii je okrem platených prémiových balíkov aj postačujúca bezplatná verzia. Obmedzenia sú najmä v počte vytvorených násteniek. Prémiové balíky je možné zadarmo vyskúšať na 30 dní. 

foto_padlet 

 

Po prihlásení sa objaví profil užívateľa a jedným kliknutím na Vytvoriť padlet sa môže kreovať nástenka. Dôležité je v prvom kroku vybrať vyhovujúce rozloženie obrazovky (stena, polička, pod sebou, plátno, mriežka), nakoľko majú okrem vizuálu aj rozdielne funkcie. Jednotlivými krokmi vás prevedie sprievodca v pravom rohu obrazovky. Nástenke postupne pridávate názov, popis, logo, pozadie a nastavujete súkromie.

Pridávanie príspevkov na padlet je možné tiež jediným kliknutím a ku každému príspevku jednotlivo priradíme parametre, akými sú štýl, farba, obsah, umiestnenie.

Všetky parametre príspevkov a celého padletu sa dajú modifikovať aj dodatočne.

Každý padlet má vlastnú adresu, kód a link. Hotové nástenky môžu byť zverejnené a zdieľané rôznym spôsobom podľa potrieb používateľa: verejne dostupné, chránené heslom, modifikovateľné inými užívateľmi, komentovateľné. Zdieľanie padletu je možné aj prostredníctvom QR kódu.

 padlet2

Padlet je jednoduchý, ale užitočný vzdelávací nástroj, najmä svojou funkciou rýchlo a v reálnom čase prehľadne zhromaždiť veľké množstvo obsahu na jednom mieste.

Užitočnou funkciou Padletu je, že príspevky môžu byť uverejňované anonymne. Výhodou aplikácie je aj to, že nie je potrebné inštalovať program do počítača, je bezplatná a umožňuje online kolaboráciu a zdieľanie výsledkov.

Každý padlet je teda individuálna nástenka, prispôsobená čo najviac potrebám používateľa.

Využitie má široké: napr. v školskom prostredí, pri biznis stretnutiach, plánovaní a riadení projektov, brainstormingu, získavaní spätnej väzby, zhromažďovaní výstupov z pracovných skupín, workshopov, konferencií a mnoho iných.

Okrem pracovného využitia je Padlet vhodný aj na súkromné účely, plánovanie ciest, eventov, ukladanie spomienok, obrázkov a dôležitých odkazov – ako pri reálnej korkovej nástenke.


Autorka: Mgr. Soňa Štefančíková, regionálna koordinátorka IUVENTY pre Prešovský kraj
 

späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030