IUVENTA / Novinky IUVENTA / Erasmus+ nie je iba pre študentov
Erasmus+ nie je iba pre študentov
24. 10. 2017
Program Erasmus si mladí ľudia na Slovensku spájajú predovšetkým s vysokoškolským štúdiom v zahraničí. Aj keď to v minulosti tak bolo, dnes pod názvom Erasmus+ figuruje viacero programov, ktoré zahŕňajú nielen formálne vzdelávanie, ale aj neformálne vzdelávanie, ktoré je konkrétne reprezentované programom Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu.
Je pravdou, že program Erasmus+ odštartoval svoje poslanie v 80. rokoch minulého storočia ako projekt zameraný na podporu mobility študentov. Prvý rok jeho existencie využilo túto možnosť až 3200 študentov. V priebehu 30-tich rokov fungovania nenarastal len počet mladých ľudí, ktorí sa do programu zapojili (hovoríme až o deviatich miliónoch), ale menil a vyvíjal sa i samotný program.
Predchodcov mal program Erasmus+ pre oblasť mládeže v rámci medzinárodnej spolupráce niekoľko. V rokoch 1989 až 1999 to bol program Mládež pre Európu, v rokoch 2000 až 2006 Európska dobrovoľnícka služba a program Mládež. V rokoch 2007 až 2013 bol na podporu neformálneho vzdelávania vytvorený program Mládež v akcii a od roku 2014 poznáme všetky tieto programy spolu s programami zameranými na vzdelávanie, odbornú prípravu, celoživotné vzdelávanie či šport pod spoločným názvom Erasmus+.
Program Erasmus+ koordinuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR. Na Slovensku sú 2 národné agentúry zodpovedné za realizáciu decentralizovaných aktivít programu Erasmus+:
- IUVENTA – Národná agentúra programu Erasmus+ je zodpovedná za implementáciu aktivít v oblasti mládeže a športu.
- SAAIC - Národná agentúra programu Erasmus+ je zodpovedná za implementáciu aktivít v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy.
Výkonná agentúra pre kultúru, vzdelávanie a audiovizuálnu oblasť v Bruseli je zodpovedná za riadenie centralizovaných aktivít programu Erasmus+.
Program Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu, ktorý zastrešuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, podporuje neformálne vzdelávanie nielen mladých ľudí, ale aj profesionálnych či dobrovoľných pracovníkov s mládežou. Ide o aktivity v rámci voľného času mládeže, ktorých cieľom je zlepšiť ich vedomosti, zručnosti a postoje, a to vrátane mladých ľudí s nedostatkom príležitostí. V súčasnosti je program Erasmus+ rozdelený na tri kľúčové akcie (skratkou KA), z ktorých každá je zameraná na podporu práce s mládežou v rôznych oblastiach. O aké kľúčové akcie ide?
KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
Projekt podporuje mobility pre mladých ľudí a pracovníkov s mládežou. Prostredníctvom tejto akcie je možné podporiť:
-
Mládežnícke výmeny
Ide o stretnutie skupín mladých ľudí z aspoň dvoch krajín, aby si vymenili svoje skúsenosti a myšlienky o témach, ktoré ich zaujímajú. Aktivita je určená pre mladých ľudí od 13 do 30 rokov.
-
Európska dobrovoľnícka služba
EDS mladým ľuďom umožňuje stráviť v zahraničí určitý čas, stať sa dobrovoľníkom a robiť tento svet lepším. Slovenským organizáciám umožňuje hosťovať dobrovoľníkov zo zahraničia za účelom obohatenia ich know-how ohľadom práce s mládežou.
-
Mobilita pracovníkov s mládežou
Program je určený pre pracovníkov s mládežou, ktorí majú možnosť získať grant a zúčastniť sa školenia, seminára alebo študijnej návštevy, ktoré sa venujú práci s mládežou za účelom zlepšenia si profesijných zručností a kompetencií.
KA2 – Spolupráca v oblasti inovácií a výmena osvedčených postupov
Do KA2 sa môžu zapojiť neziskové organizácie, mládežnícke organizácie alebo občianske združenia, verejné inštitúcie či neformálne skupiny mladých ľudí. Vďaka tejto akcii môžeme podporiť:
-
Nadnárodné mládežnícke iniciatívy
Ide o projekty, ktoré iniciujú, zostavujú a realizujú samotní mladí ľudia. Ich cieľom je aktívne zmeniť niečo v ich meste či obci a rozvíjať tak svoju iniciatívnosť a kreativitu.
-
Strategické partnerstvá
Môže ísť o pomerne malý projekt spolupráce medzi malými organizáciami, ale aj o komplexné projekty, ktoré budú mať systémový dopad na prácu s mládežou. Projekty by mali zahŕňať inovácie v podobe školiacich metodík alebo nových nástrojov na vzdelávanie. Cieľom týchto projektov je presadzovať uznanie neformálneho vzdelávania, spolupracovať na prepájaní nielen verejného, ale aj súkromného, akademického či neziskového sveta v oblasti práce s mládežou. Do tejto kľúčovej akcie sa musia zapojiť minimálne 2 organizácie z programových krajín Európskej únie.
KA3 – Podpora reformy politiky
Je veľmi dôležité, aby boli mladí ľudia súčasťou našej spoločnosti a mali možnosť aktívne sa podieľať na jej formovaní. Tretia kľúčová akcia je preto zameraná na podporovanie aktívnej účasti mladých ľudí na demokratickom živote, medzinárodnej spolupráci, ako aj na zvýšení povedomia o európskych politikách či podporovaní zmysluplného dialógu medzi mladými ľuďmi a politikmi.
Viac informácií o jednotlivých možnostiach, ktoré Erasmus+ poskytuje, sa dozviete na stránke www.erasmusplus.sk. Svoje otázky však môžete pokojne smerovať aj na Európsku informačnú sieť Eurodesk, kde Vám náš tím ochotne odpovie na všetky Vaše otázky alebo na adrese erasmusplus@iuventa.sk.
späť na Novinky