IUVENTA / Novinky IUVENTA / Z malého projektu veľká vec

Z malého projektu veľká vec

5. 9. 2019

Z malého projektu veľká vec

Letné prázdniny mnoho mladých ľudí využilo na cestovanie, brigády alebo sladké ničnerobenie a oddych. V obci Kalinovo v okrese Poltár sa našli mladí študenti, ktorí svoj voľný čas počas prázdnin venovali obdivuhodnej aktivite - revitalizácii prameňa Stella, o ktorom našli prvú písomnú zmienku už z roku 1783.

Prameň sa nachádza medzi obcami Kalinovo a Veľká Ves a dlhé roky ho využívajú miestni ľudia, obyvatelia Lučenca či širokého okolia. Časom začal chátrať a nevábne vyzerajúce okolie brzdilo aj rozvoj cykloturistiky.

 pramen_4

 

Mladí Kalinovčania sa zapojili do programu Projekt je zmena, ktorý je jedným z akreditovaných programov organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Mladý tím za výdatnej spolupráce so svojimi rodičmi a starostom Kalinova dokázali za pár týždňov z chátrajúceho prameňa a jeho nelichotivo vyzerajúceho okolia vytvoriť miesto hodné svojej histórie a úžitku. Veď v roku 1908 bol vo výskumnom ústave v Budapešti realizovaný chemický rozbor vody a do roku 1939 ňou v jednolitrových patentných fľašiach zásobovali južné Slovensko.

 pramen_3 

 

Dnes prameň Stella láka ľudí nielen sviežou minerálnou vodou, je aj príťažlivým miestom na cyklochodníku. 

pramen_2 

Regionálna samospráva v Banskobystrickom samosprávnom kraji podporila projekt finančne. Výbornou správou je, že mladým ľuďom nie je ľahostajné prostredie, v ktorom žijú a ukázali, ako sa dajú veci meniť k lepšiemu. Nemysleli pritom len na seba, či svoju obec. Urobili kus roboty, ktorej výsledky slúžia doslova každému, kto navštívi prameň a jeho okolie. Mladí ľudia tak prispeli aj k ekonomickému rozvoju okresu a obnove kultúrno-historického dedičstva. Príbeh liečivej vody pokračuje...

Autorky článku: Katarína Oravcová, Darina Diošiová
Foto: Mládežnícky tím z Kalinova

 


späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030