IUVENTA / Olympiády / Novinky OLYMPIÁDY / TALENTOVANÍ MLADÍ FYZICI PÔJDU NA MEDZINÁRODNÚ SÚŤAŽ DO RUSKA

TALENTOVANÍ MLADÍ FYZICI PÔJDU NA MEDZINÁRODNÚ SÚŤAŽ DO RUSKA

14. 4. 2016

V poradí 24. ročník Turnaja mladých fyzikov sa uskutočnil 10. – 13. apríla v Bratislave. Víťazné priečky obsadili družstvá z Bratislavy a Košíc. Na celoštátnom kole súťažilo dohromady šesť päťčlenných družstiev, ktoré museli okrem riešenia fyzikálnych zadaní svoje výsledky obhajovať aj pred porotou.

tmf 

Víťazom sa stal, tak ako aj minulý rok, tím z 1. súkromného Gymnázia Bajkalská v Bratislave. „Táto súťaž učí žiakov ako pracovať v tíme, riešiť naozaj zložité úlohy, pripraviť si vystúpenie a vedieť ho aj odprezentovať a obhájiť si svoj názor. To je veľmi dôležité aj pre budúci profesionálny život študentov, bez ohľadu na to, či budú robiť fyziku, či pôjdu študovať ekonómiu alebo budú robiť právo,“ hodnotí vedúci víťazného tímu Pavol Kubinec.

Na druhom mieste skončili žiaci z Gymnázia Jura Hronca, čím si taktiež obhájili svoju vlaňajšiu pozíciu. Tentoraz im však prvenstvo ušlo naozaj veľmi tesne. Výsledkom za víťazmi zaostali len o jednu desatinu bodu.

Žiaci z Gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach obsadili tretiu priečku. Kapitán tímu Adam Urbán vyjadril spokojnosť s dosiahnutým výsledkom: „Dostali sme sa do finále, čo sa našej škole nepodarilo posledných pár rokov, takže sa z toho veľmi tešíme a dúfam, že to bude povzbudením pre náš tím a budúci rok podáme analogický výkon.“

„Úlohy boli tento rok dosť náročné a preto som príjemne prekvapený, na akej úrovni to dokázali títo žiaci rozpracovať. Vo finále sme mali nakoniec tri tímy z východného Slovenska a tri tímy zo západu, ktoré boli veľmi vyrovnané. Do poslednej chvíle nebolo jasné, kto bude tento rok víťazom. Som rád, že sa úroveň súťaže z roka na rok zvyšuje,“ hodnotí predseda Celoštátnej komisie Turnaja mladých fyzikov, doc. RNDr. František Kundracik, CSc.

V najbližšom období pôjdu vybraní mladí fyzici z finálových tímov na sústredenie, kde sa určí zloženie reprezentačného tímu, ktorý bude Slovensko reprezentovať na Medzinárodnom turnaji mladých fyzikov, ktorý sa tento rok uskutoční v ruskom Jekaterinburgu.

Organizátorom Celoštátneho kola Turnaja mladých fyzikov bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Výsledkové listiny nájdete na stránke www.olympiady.sk.

 

späť na Novinky

Partneri

 
Vyhlasovateľ predmetových olympiád a postupových súťaží v SR
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ( www.minedu.sk )

Predmetové olympiády a postupové súťaže podporili:
- Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta ( www.fns.uniba.sk )
- Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR ( www.zchfp.sk )  
- Slovnaft ( www.slovnaft.sk
- Dr. Oetker ( www.oetker.sk )
- Literárny fond ( www.litfond.sk )  

viac...

Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov