NovinkyOlympiády

Bronz od grófa Draculu

V polovici júla bola partia piatich mladých fyzikov vyslaná so Slovenskou delegáciou do Rumunského Temešváru na Medzinárodný turnaj mladých fyzikov. Úplne nový, generačne vymenený tím bez skúseností sa so svojou výzvou popasoval veľmi dobre.

Po príchode do miesta konania na West University Timisoara v Temešvári mali naši reprezentanti priestor na spoznanie areálu univerzity a celého kampusu. Nasledujúci deň sa s vervou pustili do posledných úprav riešení problémov, výstupov a obhajob. Prvé fyzikálne boje začali po veľmi peknom, tradičnom otváracom ceremoniály. Tam sa nášmu tímu darilo veľmi dobre a vyhrali v ten deň vo svojej miestnosti. Priebežne sa umiestnili na desiatom mieste, kde sa s malými zmenami udržali až do konca turnaja. Aby reprezentácie nemali denne len niekoľko bojov, boli dni nabité aj množstvom programu, ktorý bol zameraný na Rumunsko.

Súťažiaci boli na prehliadkach historických miest, na hrade ktorý sa stal miestom uväznenia grófa Vlada a tiež mali možnosť ochutnať tradičné rumunské špeciality. Počas celého turnaja mali súťažiaci možnosť nachádzať nové medzinárodné priateľstvá, ktoré sú založené na spoločnej záľube – vo fyzike. Po všetkých výletoch sa súťažiaci opäť dostavili do súťažných priestorov, kde zabojovali o posledné body a umiestnenia.

Z pomedzi 125 súťažiacich z 25 krajín sveta, sa slovenskému tímu podarilo získať desiate miesto, ktorému prináleží bronzová medaila. Slovenskú republiku na Turnaji mladých fyzikov reprezentovali:

  • Matej Zigo „C“, ŠPMNDaG, Bratislava
  • Katarína Gersová, Gymnázium Jura Hronca, Bratislava
  • Martin Marcinčák, Gymnázium Šrobárova, Košice
  • Martin Mičuch, Gymnázium Šrobárova, Košice
  • Adrián Mikolaj, Gymnázium Alejová, Košice

a vedúci tímu Richard Rippel a Ijaz Ahamed Mohammad.

Spolu s našim tímom cestovali do Rumunska aj predseda celoštátnej komisie doc. RNDr. František Kundracik, Phd. a podpredseda celoštátnej komisie doc. RNDr. Martin Plesch, Phd., ktorý sa uchádzal o miesto prezidenta Medzinárodného turnaja mladých fyzikov. Touto cestou mu gratulujeme k obhájeniu miesta prezidenta na ďalšie volebné obdobie a sme radi, že sa Slovensku darí nie len súťažne, ale dostáva príležitosť aj na dôležitých postoch.

V nasledujúcom roku bude hosťujúcou krajinou Medzinárodného turnaja mladých fyzikov Pakistan, kam sa súťažiaci vyberú opäť v júli.

Slovenskej delegácii srdečne gratulujeme a ďakujeme za skvelú reprezentáciu!

Medzinárodný turnaj mladých fyzikov
Medzinárodný turnaj mladých fyzikov
Medzinárodný turnaj mladých fyzikov
Medzinárodný turnaj mladých fyzikov
Súvisiace články
NovinkyPráca s mládežou

Národný inštitút vzdelávania a mládeže spustil kampaň zameranú na zviditeľnenie organizácií pracujúcich s mládežou

2 min. čítania
Kampaň je jednou z aktivít v rámci projektu Európsky rok mládeže.  Národný inštitút vzdelávania a mládeže v súlade s cieľmi Európskeho roku mládeže pripravil kampaň zameranú na…
NovinkyPráca s mládežou

Bábkové divadlo na Rázcestí v Banskej Bystrici a Bábkarská Bystrica 2022

3 min. čítania
23. ročník Bábkarskej Bystrice Divadlo na každý deň! V znamení európskeho bábkového divadla a kreatívneho vzdelávania! Bábkarská Bystrica, medzinárodný festival súčasného bábkového divadla v Banskej…
NovinkyPráca s mládežou

Sieťovacie podujatie pre pracovníkov s mládežou v Rimavskej Sobote

1 min. čítania
V utorok, 20. septembra 2022, realizovali naši kolegovia: Balázs Kantár, regionálny koordinátor pre mládež na južnom Slovensku a Roland Maťaš, odborný referent pre mládežnícku…