NovinkyPráca s mládežou

Európsky rok mládeže – Stretnutie stakeholderov a národných koordinátorov projektu

5. decembra 2022 sa v Bruseli uskutočnilo stretnutie stakeholderov v mládežníckom sektore a národných koordinátorov projektu Európsky rok mládeže. Zúčastnila sa ho naša kolegyňa Izabela Lara Kurtek, vedúca Oddelenia podpory práce s mládežou.

Cieľom stretnutia bolo zhodnotiť doterajšie aktivity v rámci projektu, otvoriť diskusiu o odkaze, ktorý uplynulý rok zanechal a načrtnúť ďalšie kroky na podporu mládeže a organizácií pracujúcich s mládežou. Jedným z nich je Európsky rok zručností, ktorý by mal byť vyhlásený v 2023. Stretnutie sa symbolicky uskutočnilo na Medzinárodný deň dobrovoľníkov.

Počas prvej časti programu bola odprezentovaná Charta mládeže a demokracie, ktorú Európsky výbor regiónov vypracoval v spolupráci s Európskym fórom mládeže. Cieľom charty je vybudovať a upevniť demokratický priestor, ktorý je viac priaznivejší pre mládež, aby sa zabezpečilo, že hlasy mladých ľudí budú formálne, nepretržite a trvalo zastúpené v EÚ. Schválená bola 1. decembra 2022.

Taktiež bola odprezentovaná aktivita Európskej komisie a Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru, Youth Talks. Youth Talks sú inšpiratívne prejavy mladých ľudí pre mladých, ktoré sa realizujú naživo, vysielajú sa online a nahrávajú sa. Prvé Youth Talks boli zrealizované počas podujatia LevelUp! Accelerating change na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli. Tieto Youth Talks sú dostupné TU.

Práve aktivita LevelUp! Accelerating change je jedným z príkladov dobrej praxe, ktorý bol odprezentovaný počas prvej časti programu. Je to aktivita, ktorú realizoval Európsky fórum mládeže s cieľom posilniť zručnosti mladých v oblasti advokácie, organizácie a komunikácie. Ďalej je to projekt Rady mládeže Estónska, zameraný na zviditeľnenie a podporu mládežníckych organizácií, ktorý realizujú v spolupráci so samosprávami, najmä v oblasti zabezpečovania priestorov na aktivity pre a s mládežou. Taktiež pre organizácie vytvárajú priestor na zdieľanie skúseností a príkladov dobrej praxe.

V druhej časti programu boli účastníci rozdelený do 5 skupín, pričom každá skupina diskutovala na určitú tému a následne odprezentovala závery.

Prvá skupina sa zaoberala témou riadenia a spolupráce v mládežníckom sektore. Zhodli sa, že na spoločné aktivity, ako je napríklad Európsky rok mládeže, je potrebný dostatočný čas na prípravu. Taktiež je potrebné, aby výška vyhradených finančných prostriedkov bola známa v dostatočnom predstihu, keďže sa to odrazí na rozsahu aktivít a počte zapojených mladých ľudí. Ďalej skonštatovali, že je účasť rád mládeže nevyhnutná pri plánovaní a rozhodovaní. Navrhli tiež tvorbu univerzálnej platformy na informovanie o príležitostiach pre mládež a organizácie, ako aj registru mládežníckych organizácií na úrovni Európskej úrovne, čo uľahčí vyhľadávanie potencionálnych partnerov a tiež medzisektorovú spoluprácu.

Druhá skupina sa zamerala na popularizovanie mládežníckej politiky. V tejto skupine bol predstavený príklad dobrej praxe, tzv. Generation Test, na základe ktorého mestá a obce vedia posúdiť, na aké oblasti sa majú zamerať, aby naplnila potreby svojej mládeže (čo je podstatou mládežníckej politiky). Ďalej prízvukovala dôležitosť podpory z hora, ako je napríklad vyhlásenie Európskeho roku mládeže predsedníčkou Európskej komisie, Ursulou von der Leyen. Vďaka tomuto kroku sa mládež stala stredobodom pozornosti na európskej úrovni.

Tretia skupina sa zamerala na dosah príležitostí a zdrojov pre mládežnícke organizácie a pre mládež. Niektoré z návrhov tejto skupiny sú:

  • zjednodušiť komunikáciu o grantoch,
  • pomôcť organizáciám identifikovať vhodných partnerov (napr. v súkromnom sektore),
  • dať viac voľnosti mimovládnym organizáciám (ako príklad uviedli mikro-granty, ktoré počas Európskeho roku mládeže organizácie samostatne manažovali a distribuovali)
  • nájsť nové kanály na zdieľanie informácií o príležitostiach (napr. cez školy, športové kluby a pod.),
  • budovanie kapacít osôb, ktoré môžu pomôcť informovať o príležitostiach (napr. učitelia, úradníci na lokálnej úrovni),
  • zjednodušiť podmienky na zapojenie mládeže s nedostatkom príležitostí a indikátory na počty nastaviť menej striktne, nakoľko paradoxne práve tieto podmienky sťažujú účasť tejto skupiny mládeže na aktivitách (pre organizácie je to častokrát príliš náročné v rámci finančného a personálneho zabezpečenia.

Štvrtá skupina sa zamerala na komunikáciu o príležitostiach pre mládež. Skupina navrhla lepšie využitie hashtagov, ktoré sú jednoduché na používanie môžu pomôcť pri orientácii v rôznych témach. Taktiež vyzdvihli využitie mládežníckych ambasádorov a multiplikátorov za účelom informovania o príležitostiach a motivácie k participácii na aktivitách a projektoch.

Posledná skupina sa zamerala na participáciu mládeže. Ako riešenie na lepšie zapojenie mládeže do procesov plánovania a rozhodovania v oblasti mládežníckej politiky navrhujú využitie digitálnych nástrojov. Pripomenuli Europe Direct pobočky, ktoré poskytujú informačný servis, poradenstvo a rôzne informačné a vzdelávacie aktivity. Taktiež upozornili na nedostatok (alebo slabú viditeľnosť) grantových príležitostí na financovanie priestorov pre mládež.

Diskusia v rámci Európskeho roku mládeže bude pokračovať v utorok 6. decembra 2022 na pôde Európskeho parlamentu v rámci záverečnej konferencie s názvom „Claim the Future“.

Európsky rok mládeže – Stretnutie stakeholderov a národných koordinátorov projektu
Európsky rok mládeže – Stretnutie stakeholderov a národných koordinátorov projektu
Európsky rok mládeže – Stretnutie stakeholderov a národných koordinátorov projektu
Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…