NovinkyPráca s mládežou

Mladí pre mladých v Stanici Zárečie – Na Stanici a v Synagóge klíči niečo nové a svieže

Stanica Zárečie je pôvodná budova starej, no stále funkčnej železničnej zastávky Žilina – Záriečie v obkolesení žilinského Rondla. Stanicu prevádzkuje občianske združenie Truc sphérique, ktoré založili študenti v roku 1998. Na začiatku boli Marek Adamov, Robo Blaško, Hanka Lukšů, La Aramisova a ďalší kamaráti, ktorých cieľom bolo podporovať tvorivosť a súčasné umenie. Po amatérskych začiatkoch a niekoľkých medzinárodných projektoch sprevádzkovali prvé nezávislé kultúrne centrum Ateliér (2000-2002) na Mariánskom námestí v Žiline, kde okrem detských dielní a workshopov vznikol aj minipriestor pre divadlo a koncerty s rozmerom i názvom 7,4 × 4,4. Postupne sa presunuli na Stanicu v roku 2003. Okrem Stanice sa od roku 2011 venujú tiež rekonštrukcii a prevádzke ďalšieho kultúrneho priestoru – Nová synagóga Žilina.

Spojila nezávislý kultúrny priestor, umelecký Lab a kolektív aktivistov. Stanica Zárečie je miesto, kde sa kriticky uvažuje, tvorí a vzdeláva. Roky ale plynú a mladí ľudia, ktorí Stanicu zakladali postupne starnú a starne aj publikum. Samozrejme toto je životný cyklus s ktorým pribúdajú aj deti v tomto jedinečnom priestore. No Stanica bola, je a bude o mladých ľuďoch, ktorí prepájajú ľudí zblízka i zďaleka, progresívne, umelecké, kultúrne a vzdelávacie aktivity s komunitami i širokou verejnosťou.

Znie to možno desivo, no bolo by potrebné konať, aby Stanica nezostarla. Myšlienkou tohto miesta nezávislej kultúry je, aby mali mladí ľudia bezpečné miesto na stretávanie sa a tvorbu. Každá organizácia prežíva zmeny počas rokov, ľudia prichádzajú a odchádzajú. Ako si ale v práci s mládežou udržať mladých ľudí? Spolu s dobrovoľníkmi z Európskeho zboru solidarity sa zamestnanci Stanice rozhodli založiť Young office.

Mladí lídri o sebe napísali: “Sme skupina mladých ľudí a záleží nám na tom, aby mládež v meste mala priestor a podporu byť tvoriví a iniciatívni. YO je mladé oddelenie v rámci Stanice a Novej synagógy a spoločne transformujeme existujúce kultúrne priestory na dynamické prostredie pre nastupujúcu generáciu. Pripravujeme eventy, stretnutia a aktivity pre mladých a s mladými v meste.”  

Aktuálne tvorí YO týchto sedem mladých nadšencov: Eva Matejčíková, Kristína Husáková, Martinka Heczková, Mima Haklová, Miriam Frkanová, Luna Mafo a Rubi Jansen. Stále je možnosť rozšíriť tento team, pomôcť s realizáciou podujatí a naučiť sa mnoho nových vecí v príjemnom, slobodnom prostredí.

Podujatia , ktoré realizovali od leta boli pútavé a netradičné. Prvé podujatie bolo inšpirované knihou Alica v krajine zázrakov Mad Hatter’s Tea Party | Flickr.

Každý mesiac sa konajú kreatívne akcie, ktoré majú v obľube mladí z celého Žilinského kraja, preto odporúčame sledovať Young Office Žilina | Facebook . Pri každom novom podujatí sú vítaní dobrovoľníci a noví účastníci.

Poslednou veľmi úspešnou aktivitou bol festival Kinesis. Nový festival multimediálneho umenia venovaný kreatívnym mladým ľudom zo Žiliny a okolia otvoril priestor diskutovať s vedúcimi kultúry o tom, čo je potrebné pre mladých v tomto meste. Zúčastnilo sa ho mnoho mladých umelcov, ktorí predstavili svoj štýl umenia. Diskutovalo sa o budúcnosti kultúry so zástupcami mesta Žilina a teamom zodpovedným za kandidatúru Žiliny na Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Držíme mladým ľuďom v Young office palce a tešíme sa na podujatia.

Súvisiace články
NovinkyPlaváreň

OZNAM O DOČASNOM ZATVORENÍ PLAVÁRNE

1 min. čítania
Vážení návštevníci, chceli by sme Vás informovať, že naša krytá plaváreň v IUVENTE (Karloveská 64) bude od 27.6.2022 do 1.9.2022 zatvorená. Ďakujeme za…
NovinkyOlympiády

Aj terénni biológovia majú svoju olympiádu

2 min. čítania
Ľahko si vieme predstaviť prácu biológia s bielym plášťom v laboratóriu zahľadeného do mikroskopu, či pracujúceho s rôznymi prístrojmi. Máme ale aj inú skupinu…
NovinkyPráca s mládežou

Kultúra dnes...

3 min. čítania
Kultúra, pojem ktorý si väčšina ľudí spája s umením a kreativitou, má podstatne širší a hlbší význam. Kultúra nie sú len obohacujúce hodnoty, ktoré prispievajú…