NovinkyPráca s mládežou

Projekt „(Ne)bezpečne v sieti“

Program Erasmus+ vstupuje do nového sedemročného obdobia 2021 – 2027, a to je dôvod prečo regionálni koordinátori v krajoch organizujú informačné dni, s cieľom oboznámiť s podmienkami získania grantu pre široké spektrum akcií a aktivít cieľovú skupinu, ktorej sú tieto programy určené. V Prešovskom regióne bolo zrealizovaných 7 takýchto informačných podujatí a zúčastnilo sa ich približne 80 aktérov v práci s mládežou z knižníc, centier voľného času, OZ, ale aj zo škôl.

Účastníci sa najviac zaujímali o príklady úspešných projektov programu Erasmus+ pre jednotlivé kľúčové akcie, ktoré boli realizované v regióne.

Východ Slovenska sa častokrát označuje ako „miesto kde už nič nie je“…Musíme s týmto výrokom nesúhlasiť, lebo prevažná časť úspešných hercov, výskumníkov a iných odborníkov, ako aj kvalitných projektov pochádza práve z východného cípu našej krajiny.

Aj tam vzniká veľa zaujímavých projektov v oblasti práce s mládežou a jeden z týchto projektov vám chceme predstaviť, ako príklad dobrej praxe.

Projekt „(Ne)bezpečne v sieti“ vznikol z finančnej podpory programu Erasmus+, v rámci Kľúčovej akcie 2 – Strategické partnerstvá. Predkladateľom projektu bolo OZ CENEF, združenie na podporu neformálneho vzdelávania, spolu s partnermi z ČR AMO-Asociace pro medzinárodní otázky a digiQ-Digitálna inteligencia.

Projekt je zameraný na rozvoj kritického myslenia a schopnosť vedieť kriticky hodnotiť informácie. Zároveň poukazuje na bezpečné používanie internetu a novodobé IKT technológie a média, s ktorými sú mladí každodenne spätí. Prostredníctvom informačno – vzdelávacej kampane poskytuje mladým ľuďom informácie a zároveň i prakticky rozvíja kompetencie potrebné na rozvoj ich kritického myslenia. Neodmysliteľnou súčasťou projektu je aj sieťovanie a rozvíjanie spolupráce medzi inštitúciami, pracovníkmi s mládežou, inštitúciami, MVO a subjektami samospráv a štátneho sektora.

Jedným z výstupov, bola konferencia ktorá sa konala v mesiaci október 2021, na ktorej boli predstavené intelektuálne výstupy tohto projektu a to konkrétne publikácia (Ne)bezpečne v sieti, ako aj aplikácia na podporu kritického myslenia. Publikácia je rozdelená do dvoch blokov. Blok teoretických informácií a blok aktivít metodických materiálov k témam: Mediálna gramotnosť, Kritické myslenie, Bezpečne online, Digitálne občianstvo. Pri aplikovaní týchto aktivít sa využívajú metódy a techniky neformálneho vzdelávania. Publikácia je k dispozícií na stiahnutie na tomto odkaze: https://myslim.eu/wp-content/uploads/2021/10/Nebezpecne-v-sieti.pdf . Súčasťou konferencie boli aj interaktívne workshopy na témy súvisiace s kritickým myslením, mediálnou gramotnosťou, bezpečnosťou na internete a digitálnym občianstvom.

Veríme, že tento projekt bude inšpiráciou pre zapojenie sa ďalších organizácií do týchto výziev a úspešnou realizáciou projektov, prispejeme k zvýšeniu kvality neformálneho a informálneho učenia sa v Európe.

Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…