január
25. 1. - 27. 1. 2018, Country salón Belá, Slovensko
Mladí ľudia čelia väčšine sociálnych problémov v ich bezprostrednom miestnom kontexte. Podpora ich blahobytu a samostatnosti je preto vo všeobecnosti organizovaná na miestnej úrovni. Vo väčšine európskych krajín zodpovednosť za prácu s mládežou spočíva vo veľkej miere na lokálnych samosprávach, keďže táto politická a administratívna štruktúra je najbližšie k mladým ľuďom. Lokálne samosprávy prispievajú k zlepšeniu životných podmienok mladých ľudí rôznymi spôsobmi a okolnosťami: podporou praktík a štruktúrou práce s mládežou alebo samotným vykonávaním práce s mládežou. Národné agentúry programu mládeže Erasmus + a ich partneri začali dlhodobú spoluprácu zameranú na zvýšenie kvality práce s mládežou najmä prostredníctvom zlepšenia spolupráce medzi rôznymi zúčastnenými stranami. Tento projekt spolupráce sa nazýva "Europe Goes Local – Supporting Youth Work at the Municipal Level" a prebieha od júla 2016 do mája 2019.
Absolventi získajú:
základné vedomosti ometódach strategického plánovania na úrovni samosprávy, základné kompetencie v komunikácii smládežou, základy zoblasti participácie mladých na rozhodnutiach v samospráve,
základné informácie olegislatíve, strategických dokumentoch o mládeži ao finančných nástrojoch pre prácu smládežou na miestnej, regionálnej, národnej aeurópskej úrovni,
informácie odobrých príkladoch zpraxe miestnych samospráv voblasti práce s mládežou
spätnú väzbu na svoje doterajšie aktivity vpráci smládežou .
Témy prvej adruhej fázy školenia:
1. legislatíva omládeži,
2. mládežnícke politiky,
3. strategické plánovanie,
4. participácia mladých ľudí na rozhodnutiach v samospráve,
5. komunikácia smládežou,
6. zisťovanie potrieb mladých ľudí,
7. práca so znevýhodnenými skupinami mládeže,
8. finančné nástroje na podporu práce smládežou, možnosti získania externých zdrojov
9. orientácia vprojektovom manažmente vpráci smládežou
BONUSY, ktoré môžu účastníci získať:
ako zapojiť znevýhodnené skupiny mládeže
ako zaktivizovať mladých
príklady dobrej praxe
informácie osociálnom podnikaní
nové trendy vpráci smládežou
zážitok zteambuildingu
Postup:
Miestna samospráva prihlási na bezplatné vzdelávanie svoj tím 3 až 5 osôb, ktorý bude medzisektorový. Kritériá na zloženie tímu:
1. povinné – minimálne jeden zástupca zkaždej ztýchto pozícií, teda spolu minimálne dvaja (a+b):
a. osoba srozhodovacou právomocou voblasti práce smládežou (volený predstaviteľ alebo zamestnanec miestnej samosprávy) alebo pracovník smládežou, ktorý pôsobí vmiestnej samospráve
b. mladý človek do 30 rokov, ktorý aktivizuje ďalších mladých ľudí vobci/meste, ideálne zrady mládeže, mládežníckeho parlamentu, žiackej rady atď., ale aj inej neformálnej skupiny
2. dobrovoľné:
a. pracovníci smládežou zinštitúcií vobci/meste – centrá voľného času, školy, komunitné centrá, občianske združenia, neziskové organizácie atď.,
b. zástupca firemného sektora – napr. predstaviteľ živnostenského spoločenstva, rady riaditeľov, personálny manažér firmy, živnostník, so záujmom opodporu mládeže (pracovné skúsenosti, stáže, sponzoring práce smládežou atď.)
Vprípade tímu 3 osôb je potrebné uviesť ďalšieho náhradníka, ak sa jeden nebude môcť zúčastniť prvej alebo druhej fázy školenia. Minimálny počet prítomných osôb na školenie za lokálny tím je 3, maximálny 5.
Vprípade záujmu prevyšujúceho kapacity školenia si organizátor vyhradzuje právo výberu zprihlásených lokálnych tímov.
marec
5. 3. - 9. 3. 2018, Litva
Školenie Appetiser chce účastníkom poskytnúť silnú prvú skúsenosť z medzinárodných projektov pre mládež a motivovať pre využívanie programu Erasmus+: Mládež v akcii. Školenie nechce zdĺhavo vysvetľovať nové znalosti a skúsenosti, ale chce dať priestor samotným účastníkom, aby skúmali výhody medzinárodných projektov sami.
6. 3. - 10. 3. 2018, Istanbul, Turecko
Konferencia On track sa zaoberá otázkami, ktoré sa týkajú mladých ľudí v NEET (Not in Education, Employmentor Training) situácii. Konferencia bude prezentovať osvedčené postupy s dôrazom na spoluprácu medzi mládežou a ostatnými sektormi, ktoré na mládež majú vplyv.
26. 3. - 29. 3. 2018, Hotel Most Slávy, Trenčianske Teplice, Slovensko
Máte nápad, ale neviete, ako ho zrealizovať? Radi by ste zorganizovali medzinárodný projekt pre mladých, ale neviete ako na to? Chcete si vyskúšať prácu s medzinárodnou skupinou a vytvoriť napríklad výmenu mládeže? Česko-slovenské školenie „Inkubátor nápadov“ je ochutnávkou možností programu Erasmus+ a športu pre mladých ľudí, ktorí chcú zrealizovať svoj projekt. Školenie je zamerané na výmeny mládeže a vzdelávacie mobility pracovníkov s mládežou (Kľúčová akcia 1).
Školenie bude realizované vhoteli Most Slávy v Trenčianskych Tepliciach, Slovensko
apríl
5. 4. - 8. 4. 2018, Praha, Česká republika
9. 4. - 12. 4. 2018, Utøya, Nórsko
Školenie je zamerané na demokratické kompetencie, ktoré možno použiť pri práci s mládežou s účelom zabrániť radikalizácii a násiliu. Predchádzanie radikalizácii je jednou z priorít programu Erasmus+: Mládež v akcii. Školenie bude stavať na modeli demokratických kompetencií, ktorý vyvinula Rada Európy. Výsledkom školenia by malo byť pochopenie demokratických kompetencií zo strany účastníkov. Taktiež by mali účastníci po skončení školenia vedieť využiť konkrétne naučené nástroje v ich každodennej práci.
9. 4. - 15. 4. 2018, Malaga, Španielsko
Školenie TYE stavia svoj program na skúsenostiach účastníkov a ponúka množstvo workshopov, prednášok a iných aktivít, ktoré sú zamerané na zlepšenie metód mládežníckych výmen. Školenie je určené pre dobrovoľných aj profesionálnych pracovníkov s mládežou, ktorí majú skúsenosti s programom Erasmus+: Mládež v akcii.
13. 4. - 15. 4. 2018, Košický kraj
13. 4. - 15. 4. 2018, Nitriansky kraj
13. 4. - 15. 4. 2018, Prešovský kraj
16. 4. - 21. 4. 2018, Bukurešť, Rumunsko
Školenie ATOQ RO je zamerané na zvýšenie kvality mládežníckych výmen na základe predošlých skúseností v programe Erasmus+:Mládež v akcii. Skupina školiacich sa pracovníkov s mládežou sa bude zameriavať na kvalitatívne aspekty a riadiace schopnosti daného týmu.
19. 4. - 21. 4. 2018, Žilinský kraj
20. 4. - 26. 4. 2018, Berlín, Nemecko
Tretie školenie Recognise it! je zamerané na podporu uznania práce s mládežou na lokálnej úrovni. Toto školenie je súčasťou dlhodobej stratégie, ktorá trvá od roku 2016 a participuje na nej niekoľko národných agentúr a medzinárodných organizácií. Na školení sa stretnú zástupcovia organizácií, ktoré sú aktívne v práci s mládežou na lokálnej úrovni. Zastúpené budú rôzne európske krajiny a tiež krajiny Stredomoria.
24. 4. - 28. 4. 2018, Nemecko
Školenie BiTriMulti (BTM) chce ponúknuť vzdelávaciu skúsenosť na medzinárodnej úrovni pre odborníkov pôsobiacich v oblasti práce s mládežou. Získané skúsenosti a zručnosti im majú pomôcť pri vytváraní kvalitných projektov v rámci mládežníckej výmeny. Kurz je vhodný pre dobrovoľných pracovníkov ale aj pracujúcich na plný úväzok v oblasti medzinárodnej výmeny mládeže v rámci programu Erasmus+: Mládež v akcii.
máj
2. 5. - 8. 5. 2018, Viedeň, Rakúsko
:
Štvrté školenie pre školiteľov COMETS je zamerané na porozumenie a uľahčenie individuálnych a skupinových vzdelávacích procesov prostredníctvom modelu ETS (European Training Strategy). Tento model hovorí o kvalifikácii, ktorú by mali spĺňať školitelia pracujúci na medzinárodnej úrovni. Školenia vznikli s úmyslom podpory kvalifikácie školiteľov a preto je každý kurz zameraný na jednu z konkrétnych kompetencií, ktoré má ovládať kvalifikovaný školiteľ podľa modelu ETS. Patrí medzi ne aj vzdelávací proces a jeho špecifiká.
11. 5. - 13. 5. 2018, Žilinský kraj
2- fázové vzdelávanie s medzifázou určenou pre tréningovú prax - realizáciu projektu.
Na prvom stretnutí sa budeme venovať týmto témam:
Úvod do vzdelávania a témy outdoorové aktivity v práci s mládežou.
Špecifiká cieľových skupín a identifikácia ich potrieb.
Vedenie a zabezpečenie outdoor aktivít.
Reflexia a uzavretie outdoor aktivít.
Praktický nácvik vybraných outdoorových metód.
Tvorba projektu a príprava tréningovej aktivity.
Následne účastníci samostatne alebo v malých skupinkách realizujú svoj navrhnutý projekt , ktorý vyhodnotia na záverečnom stretnutí.
14. 5. - 16. 5. 2018, Banskobystrický kraj
18. 5. - 20. 5. 2018, Trenčiansky kraj
Obsahom vzdelávania budú tieto témy:
Efektívna komunikácia;
Zvládanie záťažových situácií;
Mediačné zručnosti;
Aktívne počúvanie;
Argumentácia;
Realizácia novej metodiky;
Záverečné hodnotenie.
20. 5. - 25. 5. 2018, Portugalsko
22. 5. - 25. 5. 2018, Tallinn, Estónsko
Školenie TSWje zamerané na školiteľov s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti práce s mládežou, ktorí chcú ďalej rozvíjať svoje schopnosti a zručnosti v oblasti školiacich aktivít. Školenia TSW sú organizované dvakrát ročne ako súčasť dlhodobej spolupráce medzi národnými agentúrami a SALTO-m. Každé stretnutie TSW má iné tematické zameranie na konkrétny rozvoj zručností.
25. 5. - 27. 5. 2018, Banskobystrický kraj
25. 5. - 27. 5. 2018, Trenčiansky kraj
28. 5. - 2. 6. 2018, Mollina (Málaga), Španielsko
Školenie MENTOR Plus je zamerané na rozvoj kompetencií aktívnych mentorov. Pozvaní sú všetci tí, ktorí chcú zlepšovať kvalitu mentorstva. Zameriame sa na výmenu skúseností medzi mentormi, na úlohy mentorstva, na ich zodpovednosti a pod.
jún
1. 6. - 3. 6. 2018, Žilinský kraj
Nadstavbové akreditované neformálne vzdelávanie realizované v rámci udržateľnosti národného projektu KomPrax.
1. 6. - 3. 6. 2018, Bratislavský kraj
4. 6. - 8. 6. 2018, Grécko
Školenie Appetiser chce účastníkom ponúknuť silnú prvú skúsenosť z medzinárodných projektov pre mládež a motivovať pre využívanie programu Erasmus+: Mládež v akcii. Školenie nechce zdĺhavo vysvetľovať nové znalosti a skúsenosti, ale chce dať priestor samotným účastníkom , aby skúmali výhody medzinárodných projektov sami.
11. 6. - 15. 6. 2018, Gruzínsko
ŠkolenieDemoPeople III je zamerané na vytvorenie úzkej medzinárodnej spolupráce medzi organizáciami z jednotlivých partnerských krajín. Hlavnou témou spolupráce by mala byť oblasť demokracie a štruktúrovaného dialógu, najmä v rámci KA3.
13. 6. - 17. 6. 2018, Poľsko
Školenie SOHO si kladie za úmysel zvýšiť kvalitu projektov EDS prostredníctvom rozvoja základných kompetencií pracovníkov s mládežou. Školenie chce tiež poskytnúť aktuálne informácie pre účastníkov o príležitostiach programu Erasmus+: Mládež v akcii. Kurz je určený pre tých, ktorí sú priamo zapojení do systému projektov EDS, napríklad mentori, či už hostiteľských, vysielajúcich alebo koordinujúcich organizácií.
15. 6. - 17. 6. 2018, Košický kraj
15. 6. - 17. 6. 2018, Prešovský kraj
17. 6. - 21. 6. 2018, Česká republika
18. 6. - 24. 6. 2018, Cercedilla (Madrid), Španielsko
18. 6. - 23. 6. 2018, Bukurešť, Rumunsko
Štvordňové školenie Results Plus: The sound of projects je zamerané na šírenie výsledkov projektov programu Erasmus+: Mládež v akcii. 50 účastníkov si vzájomne vymení svoje skúsenosti z predchádzajúcich projektov. Na školení si rozoberieme, aké prvky konkrétne definujú šírenie a používanie výsledkov projektov programu Erasmus+: Mládež v akcii.
22. 6. - 24. 6. 2018, Banskobystrický kraj
24. 6. - 28. 6. 2018, Česká republika
júl
6. 7. - 8. 7. 2018, Bratislavský kraj
október
22. 10. - 28. 10. 2018, Bonn, Nemecko