IUVENTA / Novinky IUVENTA / NA OLYMPIÁDE ZO SLOVENČINY BOLA NAJÚSPEŠNEJŠIA VRANOVČANKA

NA OLYMPIÁDE ZO SLOVENČINY BOLA NAJÚSPEŠNEJŠIA VRANOVČANKA

15. 4. 2016

Na celoštátnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry sa v tomto školskom roku stretlo 23 žiačok a žiakov v troch kategóriách. Spomedzi všetkých súťažiacich sa hranicu 50 bodov podarilo dosiahnuť len jednej z nich.

V poradí 8. ročník celoštátneho kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry priviedol do Bratislavy žiakov z celého Slovenska. V dňoch 14. a 15. apríla 2016 si porovnali svoje vedomosti a zručnosti z materinského jazyka a literatúry v priestoroch Inštitútu pre verejnú správu v Bratislave.

a 

V kategórii A zvíťazila Kristína Vranová z Gymnázia na Školskej ulici vo Vrábľoch, druhé miesto obsadil jediný chlapec z finálovej zostavy – Šimon Kasman z Gymnázia sv. Františka z Assissi v Žiline. „Mám pocit, že v mojom prípade zavážila najmä ústna časť, hovoril som k veci, bez použitia pomocného papiera a mám celkom prirodzený prejav. Navyše, chlapca si medzi tými všetkými dievčatami predsa len zapamätajú lepšie a možno majú sklon hodnotiť ho zhovievavejšie,“ prezradil so smiechom gymnazista, ktorého baví predovšetkým literatúra. Tretie miesto obsadila Ema Gelnárová zo Športového gymnázia J. Herdu v Trnave.

b 

V kategórii B bol pomer súťažiacich chlapcov a dievčat úplne vyrovnaný, viac sa však presadili práve chlapci, ktorí si do prvej päťky pustili len jedno dievča. Hrenykóová Klára z Evanjelického gymnázia J. A. Komenského v Košiciach získala striebro, zlato si vybojoval Lukáš Kamenský z Gymnázia Ľ. Štúra vo Zvolene a tretie miesto obsadil Martin Šinka z Gymnázia J. Hollého v Trnave.

c 

V kategórii C opäť súťažil iba jeden chlapec – Tomáš Zubčák z Gymnázia Matky Alexie v Bratislave. Rovnako ako v A kategórii, aj Tomášovi sa ako jedinému chlapcovi podarilo v konkurencii dievčat vybojovať striebro. Zlatú medailu si domov odniesla Soňa Kolcunová zo Základnej školy na Bernolákovej ulici vo Vranove nad Topľou, ktorá spomedzi všetkých 23 súťažiacich získala najviac bodov. „Na súťaž som sa pripravovala dlho a tvrdo, všetko išlo bokom. Každý deň je potrebné príprave obetovať určitý čas a ono sa to potom ukáže vo výsledku,“ prezradila pre organizáciu IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže deviatačka. „Najťažšie na dnešnej súťaži bolo zvládnuť stres a zvíťaziť sama nad sebou,“ priznala skromne žiačka, ktorá nezabudla vyzdvihnúť ani svoju učiteľku, ktorá ju na súťaž pripravovala. Bronzovú priečku obsadila Aneta Uherčíková zo Základnej školy J. A. Komenského v Púchove.

„Tento ročník sme s výsledkami veľmi spokojní, v každej kategórii sme mali úspešných riešiteľov a víťazov, ktorí vo všetkých troch častiach olympiády dosiahli výborné výsledky,“ prezradila predsedníčka Slovenskej komisie Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, PhDr. Eva Vrbanová, a dodala, že najviac zvyknú súťažiaci pochybiť v teste a na druhej strane, viac sa vynájdu v rétorickej časti.

Organizátorom Celoštátneho kola Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Výsledkové listiny nájdete na stránke www.olympiady.sk.


 

späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030