IUVENTA / Novinky IUVENTA / Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Vytvorte si vedomostné kvízy – Kahoot!

Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Vytvorte si vedomostné kvízy – Kahoot!

6. 4. 2020

Aké online nástroje môžete využiť v práci s mládežou? Vytvorte si vedomostné kvízy – Kahoot!

Na každý problém sa dá pozrieť aj ako na výzvu a práve tieto neľahké dni nás vedú k tomu, aby sme mysleli „outside the box“, využívali nové postupy, nástroje a (pokiaľ sa dá) prácu transformovali do online prostredia.

Pre inšpiráciu vám budeme najbližšie obdobie dvakrát do týždňa predstavovať rôzne užitočné nástroje a platformy, ktoré môžete využívať na online vzdelávanie a online prácu s mládežou.

Prvý nástroj, ktorý by sme vám radi dali do pozornosti, je KAHOOT!

Ide o nástroj na vytváranie kvízov a podobných hier, ktorý sa dá využiť na zábavu, testovanie vedomostí, ale aj na prezentáciu rôznych tém. Premium verzia aplikácie, ktorá je inak platená, je v tieto dni voľne dostupná.

Aplikáciu vytvorili odborníci z nórskeho pedagogického prostredia a jej princíp je jednoduchý, no o to viac efektívny. Kvízy si buď vytvárate sami alebo podľa kľúčových slov a filtra si môžete vyhľadať už vytvorené verejne dostupné hry podľa tém, ktoré práve potrebujete.

Tvorca kvízu si vyberá či zadá otázky s možnosťami (pričom môže byť správna buď jedna alebo viacero odpovedí) prípadne otázky typu pravda – lož. Taktiež je na autorovi koľko času nechá súťažiacim na zodpovedanie jednotlivých otázok. Pri samotnej hre je potom dôležité nielen správne odpovedať, ale byť aj čím rýchlejší. Otázky môžete ozvláštniť pridaním obrázkov či GIFiek.

Kvíz je možné hrať buď jednorázovo v reálnom čase alebo ho nechať sprístupnený na dlhšiu dobu, pričom sa do neho účastníci zapoja postupne keď budú mať na to priestor.

Nástroj využíva prirodzenú súťaživosť a chuť hrať sa, ktorú máme v sebe zakorenenú nielen v mladom veku. Výhodou aplikácie je automatická spätná väzba a možnosť vidieť priebežné výsledky spoluhráčov v reálnom čase. Pre niektorých je komfortné, že nemusia do hry zadať svoje pravé meno, ale stačí nickname.

Túto aplikáciu vrelo odporúčame učiteľom, rodičom, pracovníkom s mládežou, podnikateľom na vzdelávacie účely či zábavu. Kvíz je možné využiť napríklad aj na oživenie online konferenčných hovorov. Pre viac informácií a ľahšiu orientáciu v aplikácii sa môžete zúčastniť online webinárov, ktoré sú na ich stránke voľne dostupné a zadarmo.

Odkaz na stránku: https://create.kahoot.it/

 

Autorka: Mgr. Soňa Štefančíková, regionálna koordinátorka IUVENTY pre Prešovský kraj 

späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030