IUVENTA / Novinky IUVENTA / Bratislava v septembri opäť ožije jazykmi: LingvaFest‘ 2019

Bratislava v septembri opäť ožije jazykmi: LingvaFest‘ 2019

12. 9. 2019

Bratislava v septembri opäť ožije jazykmi: LingvaFest‘ 2019

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorým je 26. september, sa po druhýkrát uskutoční jediný festival svojho druhu na Slovensku –  LingvaFest’ 2019. Organizácia IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže je jedným z jeho partnerov.

V priestoroch Ekonomickej univerzity v Bratislave si v dňoch 26. a 27. septembra 2019 budete môcť opäť bezplatne vychutnať bohatý výber prednášok, rýchlokurzov a tvorivých dielní zameraných na učenie a spoznávanie cudzích jazykov.

Prečo je tento ročník LingvaFestu výnimočný? Rok 2019 bol vyhlásený Organizáciou Spojených Národov (OSN) za Medzinárodný rok domorodých jazykov. Pri tejto príležitosti chce toto podujatie dať do popredia problematiku ohrozenia a vymierania jazykov, no taktiež aj význam, ktorý svetové jazyky predstavujú pri formovaní identity, kultúrnej histórie a tradícií každého z nás, ako aj ich schopnosť zabezpečiť rozvoj či dosiahnuť mier. LingvaFest’ 2019 sa tak zaraďuje do svetových podujatí zameraných na túto problematiku, ktoré prebiehajú tohto roku.

LingvaFest’ 2019 je organizovaný najmä pre žiakov základných a stredných škôl, no program bude vhodný pre všetkých, vrátane vysokoškolákov či účastníkov univerzít tretieho veku. Počet účastníkov festivalu sa bude pohybovať od 2000 až 4000. Pointou festivalu je okrem iného predstaviť slovenskej mládeži svetové jazyky a kultúry s nimi spojené, no taktiež sa snaží zvýšiť u nich záujem o cudzie jazyky a motivovať k ich učeniu. Účastníci festivalu si zo sebou budú môcť odniesť bohaté skúsenosti a cenné rady od mnohých slovenských  i zahraničných jazykových nadšencov a polyglotov, teda ľudí ovládajúcich hneď viacero cudzích jazykov.

IUVENTA vás bude aj tento rok očakávať vo svojom stánku, kde sa dozviete o pestrej činnosti našej organizácie a jednotlivých odborov. Stretnúť sa môžete s pracovníkmi Odboru predmetových olympiád a postupových súťaží, ktorí si pre vás pripravili množstvo zaujímavostí, ponuku možností a tiež súťaže s odmenou (ako inak).   

Problematika predmetových olympiád a postupových súťaží a práce s jazykovými talentmi bude tiež témou prezentácie „Jazykové olympiády – nástroj na podporu mladých talentov“, na ktorú vás srdečne pozývame vo štvrtok 26.9.2019 v čase od 12:00 do 13:00 hod. v učebni č. 4. V prvej časti prednášky vám Mgr. Vladimíra Kosorinská poskytne detailnejšie informácie najmä o jazykových olympiádach, ktoré na Slovensku fungujú 50 rokov, o možnostiach zapojenia sa do týchto súťaží a predstaví webovú stránku olympiád. V druhej časti prednášky sa PhDr. Helena Hanuljaková bude venovať trom významným oblastiam: motivačné aspekty pri učení sa cudzích jazykov, aktivity v oblasti cudzích jazykov pre ZŠ a SŠ a štipendijné pobyty pre žiakov a študentov v zahraničí.

Za podujatie prebrali záštitu:

- Slovenská komisia pre UNESCO
- Martina Lubyová - ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky
- Ferdinand Daňo - rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave
- Juraj Droba - predseda Bratislavského samosprávneho kraja
- Matúš Vallo - primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy
- Ľudovít Hajduk - riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu

Súčasťou programu budú opäť:

Prednášky –
môžete sa znova tešiť na veľké množstvo polyglotov, jazykovedcov, tlmočníkov a prekladateľov, známych i neznámych, zo Slovenska ale aj z celého sveta,  ktorí  na  našom  festivale  budú  pre  všetkých  zdieľať  svoje  metódy,  rady  a postrehy o učení jazykov. Títo ľudia majú významný prínos pre výučbu jazykov, keďže ovládajú okrem svojho materinského jazyka aj mnoho cudzích rečí a majú chuť sa stále učiť nové. 

Jazykové rýchlokurzy – bohatý výber rýchlokurzov, počas ktorých budete môcť nahliadnuť do rôznych svetových jazykov, o ktorých ste možno doteraz ani nepočuli. Nielen, že si dané jazyky budete môcť vypočuť, ale budete mať možnosť sa priamo naučiť niečo povedať, či získať o nich informácie a tipy, ako sa ich učiť.

Tvorivé dielne
– LingvaFest’ 2019 poskytne priestor aj pre iné náučné workshopy, ktoré sa sústreďujú na predávanie vedomostí praxou, nie teóriou. Na festivale si teda budete môcť aj zatancovať, či potrápiť mozog stolnými hrami. 

Kultúrny program
– súčasťou festivalu budú taktiež aj koncerty a premietanie filmov, ktoré sú buď priamo v cudzích jazykoch, alebo sa nimi zaoberajú. 

Vystavovatelia
– jazykové inštitúcie, vydavateľstvá, či iné organizácie budú počas oboch dní festivalu prítomné s nádielkou produktov, materiálov, či ponúk pre ľudí, ktorí sa o jazyky zaujímajú a chcú si s nimi prehĺbiť kontakt. 
Inými slovami, LingvaFest’ 2019 bude festival plný kvalitného obsahu, ktorý môže inšpirovať každého, kto má záujem učiť sa cudzie jazyky, ale aj pre tých, ktorí sa im aktívne nevenujú, nevedia ako začať, či hľadajú motiváciu. Nezáleží na tom, či ovládate jeden, alebo desať jazykov, veríme, že si na svoje príde každý a odnesie si z neho nové vedomosti.

Vstup je voľný!

Program LingvaFest’ 2019

Mapa priestorov s označenými miestnosťami

Minuloročné promo video:
https://www.youtube.com/watch?v=7jHy3aKkmMc&t=5s

www.lingvafest.sk

                                                                ligvafest2019_afisxo_a4-page-001

 


späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030