IUVENTA / Novinky IUVENTA / Interaktívne webináre pripravili 34 účastníkov na využívanie príbehov vo vzdelávaní

Interaktívne webináre pripravili 34 účastníkov na využívanie príbehov vo vzdelávaní

4. 6. 2020

IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže v spolupráci s neziskovou organizáciou EDUMA - Od emócií k poznaniu realizovala tri štvordňové interaktívne webináre zamerané na využívanie jednej z najefektívnejších metód vzdelávania - storytellingu na rozvoj vnímavosti a kritického myslenia mladej generácie, ktorých sa celkovo zúčastnilo 34 úspešných absolventov spomedzi učiteľov a pracovníkov s mládežou.

Cieľom webinára bolo, aby účastníci dokázali pracovať s rôznymi formami storytellingu (písaný, obrazový a video storytelling) a mohli využiť ich prínos pre vzdelávanie a výchovu k vnímavosti, posilnenie kritického myslenia mládeže a na prácu so stereotypmi a predsudkami.

Účastníci si prácu s príbehom zažili na vlastnej koži už počas webinára. Každý deň bol venovaný inému aspektu storytellingu. Prvý blok začal praktickými cvičeniami prostredníctvom osobných príbehov, využívania imaginatívnych kariet a rozprávok. Cez prácu s inšpiratívnymi príbehmi ľudí zo znevýhodneného prostredia sme sa dostali od písanej a vizuálnej podoby storytellingu až po prácu so stereotypmi a predsudkami. Využili sme viaceré online nástroje ako napríklad Word Cloud - pojmová mapa, či rozdelenie účastníkov na online diskusné skupiny, vďaka čomu bol zážitok z tohto neformálneho vzdelávania ešte intenzívnejší. 

 

zk_2020_pripravujeme_plagát      plagat_kazdy iny vsetci rovni

 

Účastníci poskytli na záver lektorom spätnú väzbu, v ktorej hodnotili vzdelávanie veľmi pozitívne, počnúc výberom a pokrytím tém, ako aj prínosu pre vlastnú prax.

 

graf_spatna-vazba_iuventa-webinar 

 Počet respondentov, ktorí poskytli spätnú väzbu N = 25  

  • „Vďaka za skvelý webinár! Vždy ma na takýchto školeniach fascinuje, ako nádherne sa dajú použiť prvky neformálneho vzdelávania a samozrejme i storytellingu v podstate vo všetkom - pri učení v škole, pri poradenskej práci s klientom, dokonca pri budovaní PR organizácie a pod. Veľmi oceňujem aj online prevedenie - bolo to veľmi komfortné a inkluzívne.”

  • Tento webinár bol pre mňa inšpiráciou, ponúkol mi mnoho typov, ako pracovať s postojmi, predsudkami a stereotypmi... veľký prínos vidím aj v tom, že som vďaka webináru spoznala veľa nových ľudí, ktorí ma obohatili.”

Vďaka spolupráci s organizáciou EDUMA majú účastníci aj po jeho skončení dvojmesačný voľný prístup do portálu www.onlinezivakniznica.sk. Portál obsahuje autentické príbehy ľudí zo zraniteľných skupín, ako aj metodiky s návodom a príkladmi, ako pracovať s príbehmi počas vyučovania. Na stránke  http://eduma.sk/e-booky/ sú aj voľne dostupné e-booky “Príbehmi k poznaniu”, ktoré obsahujú 288 príbehov a takmer 800 strán textu s témami ako sú život v chudobe, s chorobou, úspešní Rómovia a mnohými ďalšími. 

 

Autorky článku: Veronika Vanochová, EDUMA a PaedDr. Ivana Boboňová, PhD., regionálna koordinátorka práce s mládežou pre Nitriansky kraj a organizátorka Živých knižníc v rámci celého Slovenska, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, Odbor podpory práce s mládežou

  

späť na Novinky
Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov

baner_erasmus+EZS  baner_konferencia_komprax Obrázok Európsky portál pre mládež baner_za_jedno_lano Mládež 2030