IUVENTA / Olympiády / Novinky OLYMPIÁDY / OLYMPIÁDU V RUŠTINE OVLÁDLI DIEVČATÁ

OLYMPIÁDU V RUŠTINE OVLÁDLI DIEVČATÁ

14. 4. 2016

Na celoštátnom kole Olympiády v ruskom jazyku sa v dňoch 12. a 13. apríla 2016 stretlo 44 žiačok a žiakov z celého Slovenska. Do finálovej zostavy sa prebojovalo 28 dievčat a 16 chlapcov.

obr_1 

V poradí už 46. ročník Olympiády v ruskom jazyku priviedol do Banskej Bystrice žiakov z celého Slovenska, ktorí si svoje jazykové znalosti a zručnosti preverili na celoštátnom kole rozdelení do siedmich kategórií. V A1 sa najviac darilo Hane Hupcejovej zo Základnej školy na nám. Jána Pavla II. vo Vranove nad Topľou, ktorá priznala, že celoštátne kolo bolo náročné a prípravy ju stáli veľa času a energie. Striebro si zo súťaže odniesla Kristýna Raimerová z Gymnázia J. Lettricha v Martine a bronz putoval do rúk Idy Struškovej zo Základnej školy, Dlhé Hony 1, Trenčín.

V kategórii A2 bola najúspešnejšia Timea Jurčová zo Základnej školy V. Mitúcha v Hornom Srní, ktorá o jeden bod predbehla striebornú Michaelu Štovčíkovú z Gymnázia na Konštantínovej ulici v Prešove. Tretie miesto obsadil Andrej Szabó zo Súkromného gymnázia, Vážska 32, v Bratislave.

V kategórii A3 vyhrala Mária Maslova zo Základnej školy na Škarniclovej ulici v Bratislave, striebro si odniesla Mária Marková z Gymnázia na Jablonskej ulici v Myjave. Tretiu priečku obsadila Eva Chikurová zo Súkromného gymnázia na Petzvalovej ulici v Košiciach.

V kategórii B1 zažiaril Ivan Pančiak z Gymnázia na Jablonskej ulici v Myjave, ktorý spomedzi 44 súťažiacich získal suverénne najviac bodov. „Pripravoval som sa od začiatku školského roka, ale najväčšia príprava začala asi týždeň pred olympiádou. Najťažšia je na súťaži písomná časť, lebo tá si vyžaduje veľa vedomostí,“ priznal gymnazista, podľa ktorého je na ruštine najnáročnejšie zvládnuť prízvuk. Druhé miesto obsadila Soňa Masárová z Gymnázia P. de Coubertina v Piešťanoch a tretie Daniel Halaj z Gymnázia A. Kmeťa v Banskej Štiavnici.

V kategórii B2 bol najúspešnejší Patrik Lamoš z Gymnázia, Veľká Okružná 22, v Žiline, ktorý sa na Olympiádu v ruskom jazyku prihlásil prvýkrát. „Neočakával som, že sa takto dobre umiestnim, už na krajské kolo som išiel len tak ´skusmo´. Ruština ma však veľmi baví, nielen jazyk, ale aj ruská kultúra. Už niekoľko rokov chodím aj na súkromné hodiny ruštiny, ale nikdy som to nevnímal ako prípravu na olympiádu. Keďže už pomaly končím strednú školu, povedal som si, že to teda aspoň raz vyskúšam,“ prezradil pre organizáciu IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže gymnazista, ktorý sa v tomto školskom roku pripravuje aj na Fyzikálnu olympiádu. Na druhom mieste skončila Dominika Jenčíková z Gymnázia P. Horova v Michalovciach a tretiu priečku obsadila Sofia Boháčová z Gymnázia Dr. C. Daxnera vo Vranove nad Topľou.

V kategórii B3 sa najviac darilo Viktorii Latariyi z Gymnázia A. Einsteina v Bratislave, druhé miesto obsadila Klára Findorová z Bilingválneho gymnázia M. Hodžu v Sučanoch a tretie Saskia Marcinová z Gymnázia P. Horova v Michalovciach.

V kategórii B4 bol najúspešnejší Alexander E. Magnusson, o tri body menej získal Daniel Šafář – obaja z Gymnázia A. Einsteina v Bratislave.

„Písomná forma ovládania jazyka je najvyššia. Slohy píšu súťažiaci ešte s chybami, slovenské slová používajú dokonca aj deti z ruského prostredia,“ prezradila predsedníčka Celoštátnej odbornej komisie Olympiády v ruskom jazyku, PhDr. Mária Matušková, ktorá sa úprimne teší, že o ruštinu je na školách čoraz väčší záujem. „Štatistiky hovoria, že ruština je na školách už tretia najčastejšia, predbehla francúzštinu a dokonca už dobieha aj nemčinu.“

Organizátorom Celoštátneho kola Olympiády v ruskom jazyku bola IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

Výsledkové listiny nájdete na stránke www.olympiady.sk.

späť na Novinky

Partneri

 
Vyhlasovateľ predmetových olympiád a postupových súťaží v SR
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ( www.minedu.sk )

Predmetové olympiády a postupové súťaže podporili:
- Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta ( www.fns.uniba.sk )
- Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR ( www.zchfp.sk )  
- Slovnaft ( www.slovnaft.sk
- Dr. Oetker ( www.oetker.sk )
- Literárny fond ( www.litfond.sk )  

viac...

Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov