IUVENTA / Olympiády / Novinky OLYMPIÁDY / MARTIN GAŽO: „UMIESTNENIE JE LEN ČÍSLO NA PAPIERI. DÔLEŽITÁ JE VÔĽA ROBIŤ NIEČO NAD RÁMEC ŠKOLY.”

MARTIN GAŽO: „UMIESTNENIE JE LEN ČÍSLO NA PAPIERI. DÔLEŽITÁ JE VÔĽA ROBIŤ NIEČO NAD RÁMEC ŠKOLY.”

6. 12. 2017

MARTIN GAŽO: „UMIESTNENIE JE LEN ČÍSLO NA PAPIERI. DÔLEŽITÁ JE VÔĽA ROBIŤ NIEČO NAD RÁMEC ŠKOLY.”

Martin Gažo, absolvent bratislavského gymnázia, momentálne študuje na prestížnej univerzite Cambridge, kde študuje fyziku. Počas štúdia na strednej škole sa pravidelne zúčastňoval Fyzikálnej olympiády, v ktorej dosiahol skvelé medzinárodné umiestnenia. Svojej prvej olympiády sa zúčastnil už na 1. stupni základnej školy, no nebola to fyzika. Tá ho však fascinovala už odmalička a predmetové olympiády tento záujem ešte viac prehĺbili.

Zúčastňoval si sa najmä  Fyzikálnej olympiády. Kto ťa k fyzike doviedol a inšpiroval, aby si sa jej venoval naplno?

Od útleho detstva ma v tom podporovali moji rodičia a sestra, ale pravdou je aj to, že bavila aj mňa samého. Okrem veľkého množstva otázok, ktoré som sa ich pýtal, ma na základnej škole začala zaujímať elektronika, ku ktorej ma viedol najmä môj otec. Keď som začal mať fyziku v škole, rýchlo som si ju obľúbil. Neskôr ma moja učiteľka fyziky doviedla k Fyzikálnej olympiáde a moja sestra ku korešpondenčným seminárom. Obe tieto súťaže spôsobili, že som sa začal fyzike venovať naozaj naplno.

Spomínaš si na svoju prvú predmetovú olympiádu?

Áno, ale nebola to olympiáda z fyziky. Išlo o Biologickú olympiádu ešte niekedy počas prvého stupňa základnej školy. Mám na ňu len matné spomienky, no pamätám si, že sme súťažili v skupinách a boli sme na viacerých kolách.

K olympiádam som sa vrátil až neskôr v kvarte, kedy som vyhral krajské kolo Fyzikálnej olympiády vo svojej kategórii. Táto udalosť ma motivovala zapojiť sa aj do vyšších kategórií, a tak som potom vždy okrem svojej kategórie riešil aj najvyššiu kategóriu, ktorá má aj medzinárodné kolo.

Vo všeobecnosti platí, že predmetové olympiády sú skvelým odrazovým mostíkom nielen v ďalšom štúdiu, ale neskôr i v pracovnom živote. Ty zatiaľ študuješ, no vieš už v tomto momente povedať, čo ti účasť na olympiádach dala?

Vo fyzike to boli v prvom rade skúsenosti s riešením úloh. Je rozdiel medzi naučením sa teórie a schopnosťou ju použiť. Fyzikálna olympiáda ma naučila rýchlo analyticky myslieť a vedieť aplikovať fyziku, ktorú som sa naučil už dávnejšie. Mimochodom, toto všetko sa predovšetkým vo vyšších a medzinárodných kolách dialo pod časovým tlakom.

Turnaj Mladých Fyzikov ma zas naučil vymýšľať teoretické odôvodnenia komplikovaných problémov a neskôr navrhnúť a vykonať experiment, ktorý danú teóriu buď potvrdí, alebo vyvráti. Táto súťaž navyše prebieha v tímoch a výsledky experimentov sú prezentované pred porotou, čo bolo pre mňa tiež veľmi prínosné.

Chodil si len na súťaže z fyziky alebo si si vyskúšal aj iné olympiády?

Okrem  Fyzikálnej olympiády som sa zúčastňoval napríklad aj Olympiády v informatike, , Matematickej, Chemickej či Geografickej olympiády, čo mi rozšírilo znalosti v týchto odboroch. Fyzika mi však vždy bola bližšia.

Každý, kto sa podobných súťaží zúčastňuje, má na to svoj dôvod. Pre jedného je to zvedavosť a radosť z nových vedomostí, pre iného osobnostný rozvoj. Čo bolo tvojou motiváciou?

Robil som to najmä kvôli tomu, že ma to bavilo. Samozrejme, boli tam aj iné veci, ako napríklad super kolektív nielen súťažiacich, ale aj organizátorov či získavanie nových vedomostí a skúseností. Nikdy som však nemal motiváciu byť najlepší a ani mi nešlo o umiestnenie. Doteraz si myslím, že umiestnenie je len číslo na papieri. Dôležitá je vôľa robiť niečo nad rámec školy.  

Keď si už spomenul umiestnenia, aký najväčší úspech si na olympiáde dosiahol?

Najlepšie umiestnenie som dosiahol ako oktávan na mojej poslednej Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde vo Švajčiarsku, kde som získal striebornú medailu. Porovnateľné úspechy som však mal aj o rok skôr v Indii alebo ako člen tímu piatich ľudí na súťaži Turnaj Mladých Fyzikov, ktorá sa konala v Rusku.

K účasti na medzinárodných kolách olympiád patrí i cestovanie. Spomenul si Švajčiarsko, Indiu či Rusko. V akých krajinách si ešte súťažil a ktorá z nich v tebe zanechala najväčší dojem?

Okrem spomenutých krajín som navštívil ešte Rakúsko. Najväčší dojem však vo mne zanechala India, kde sme bývali v luxusnom hoteli blízko takzvaného slumu, chudobnej oblasti Mumbaia. V takýchto slumoch žije až takmer polovica obyvateľov Mumbaia. Neboli tu však len výrazné kontrasty bohatstva a chudoby, ale aj značné kultúrne a gastronomické rozdiely. Avšak, samozrejme, nie v negatívnom zmysle slova. Práve v Indii som prišiel na chuť aj indickej kuchyni.

Precestoval si toho skutočne veľmi veľa. Ako je o tebe známe, momentálne študuješ na Cambridge. Prečo si sa rozhodol práve pre túto univerzitu?

Už počas strednej školy som poznal ľudí, ktorí študovali v Anglicku alebo na univerzite Cambridge, a tak som si povedal, prečo to neskúsiť. Prihlasovanie na univerzity v Spojenom kráľovstve prebieha výrazne skôr ako na slovenské univerzity.

V októbri svojho maturitného ročníka som si podal prihlášku na päť škôl, vrátane Cambridge, ktorá bola mojím jednoznačným favoritom.

Čo nasledovalo po tom, ako si si podal prihlášku? Kedy si sa dozvedel, že ťa prijali?

Nasledoval pohovor priamo na univerzite a už v januári mi povedali, že ma prijali s podmienkou, že zmaturujem na jednotky. Túto podmienku som splnil, a tak som ďalší rok začínal svoj vysokoškolský život na pôde tejto univerzity. Momentálne som tu druhý rok a študujem fyziku s tým, že ďalší rok sa plánujem špecializovať na teoretickú fyziku.

Rozmýšľal si už aj nad tým, čomu by si sa chcel venovať po škole? Aké sú tvoje ambície?

Popravde, ešte som sa úplne nerozhodol, čo chcem robiť v budúcnosti. Buď budem pokračovať v štúdiu a spravím si doktorát z fyziky, alebo so školou skončím po štyroch rokoch štúdia a pôjdem niekam pracovať. Okrem toho by som chcel ďalej spoznávať svet. Možnosti sú teda stále otvorené.


späť na Novinky

Partneri

 
Vyhlasovateľ predmetových olympiád a postupových súťaží v SR
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ( www.minedu.sk )

Predmetové olympiády a postupové súťaže podporili:
- Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta ( www.fns.uniba.sk )
- Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR ( www.zchfp.sk )  
- Slovnaft ( www.slovnaft.sk
- Dr. Oetker ( www.oetker.sk )
- Literárny fond ( www.litfond.sk )  

viac...

Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov