IUVENTA / Olympiády / Novinky OLYMPIÁDY / Tri dôvody, prečo by si sa mal zapojiť do predmetových olympiád

Tri dôvody, prečo by si sa mal zapojiť do predmetových olympiád

17. 10. 2017

Predmetové olympiády nie sú len o tom, že sa niektorému z predmetov v škole venuješ aj po skončení hodiny. Predmetové olympiády sú o cestovaní, prekonávaní samého seba a plnení si svojich snov. Tu sú tri dôvody, prečo by si sa ich mal zúčastňovať aj ty.


olympiadyclanok .png

1. dôvod: Máš šancu ľahšie sa dostať na vysnívanú školu

Áno, je to tak. Stredné i vysoké školy oceňujú mimoškolské aktivity svojich študentov a je samozrejmosťou, že chcú mať u seba tých najlepších a najšikovnejších. Ak v tvojom životopise uvidia účasť na predmetových olympiádach, máš plusové body pri prijímacích skúškach. Mnohé zahraničné školy mimoškolské aktivity, ako napríklad olympiády, dobrovoľníctvo a podobne dokonca vyžadujú a sú oficiálnou súčasťou prijímacieho konania.

2. dôvod: Cestovanie a spoznávanie nových ľudí

Ak si v predmete, ktorému sa venuješ aj mimo školy naozaj dobrý a dostaneš sa do medzinárodného kola, môžeš cestovať po rôznych krajinách a spoznávať ľudí s rovnakými záujmami.


Nedávno sa naši reprezentanti zúčastnili Geografickej olympiády v srbskom Belehrade. O tom, že boli úspešní svedčí i fakt, že si Michal Vitkovič z levického gymnázia priniesol domov zlatú medailu a bol 5. najúspešnejším riešiteľom olympiády spomedzi 174 účastníkov zo 43 krajín.

 

 

 

Začiatkom augusta zas naši reprezentanti cestovali na Medzinárodnú olympiádu v informatike do Teheránu v Iráne. Domov odchádzali s dvomi bronzovými medailami, ktoré získali Peter Ralbovský a Paulína Smolárová. Jubilejný 30. ročník sa bude budúci rok konať v Japonsku, takže ak ťa bavia počítače a si v tom naozaj dobrý, prihlás sa na olympiádu v informatike a možno práve ty budeš jedným z členov slovenskej delegácie v Japonsku.  


Medzinárodná olympiáda mladých vedcov – IJSO 2016 v Indonézii (Bali)


A to ani zďaleka nie všetko. Singapur, Dánsko, Slovinsko či Bali. To všetko sú krajiny, v ktorých sa v minulom školskom roku konali medzinárodné predmetové olympiády a ich súčasťou boli aj šikovní slovenskí žiaci a študenti. A ty môžeš byť jedným z nich.

3. dôvod: Máš viac šancí preraziť

Snívaš o tom, že raz budeš pracovať pre CERN alebo študovať na Oxforde? Účasť na olympiádach ti minimálne otvorí dvere. To, že budeš spoznávať rovnako šikovných a cieľavedomých ľudí ako ty, ťa bude posúvať stále vpred. Teraz ti možno stačí, že máš z matematiky jednotku na vysvedčení. Keď však vyhráš školské kolo, potom okresné, krajské, celoštátne a napokon sa dostaneš aj do medzinárodného kola, budeš chcieť stále viac. Dôkazom toho je napríklad aj Marek Buchman, ktorý sa pravidelne zúčastňoval Matematickej, Fyzikálnej a Chemickej olympiády. Dnes je absolventom Oxfordu, študoval na honkongskej univerzite a práve teraz si robí doktorát na univerzite v Texase, kde sa venuje štúdiu liečby rakoviny.


späť na Novinky

Partneri

 
Vyhlasovateľ predmetových olympiád a postupových súťaží v SR
- Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ( www.minedu.sk )

Predmetové olympiády a postupové súťaže podporili:
- Univerzita Komenského v Bratislave, Prírodovedecká fakulta ( www.fns.uniba.sk )
- Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR ( www.zchfp.sk )  
- Slovnaft ( www.slovnaft.sk
- Dr. Oetker ( www.oetker.sk )
- Literárny fond ( www.litfond.sk )  

viac...

Registrácia

banner-psm 
Plaváreň a sauna

Prenájmy priestorov