NovinkyProgram Erasmus+

Stretnutie organizácií držiacich Značku kvality v programe EÚ Európsky zbor solidarity

IUVENTA – Národná agentúra programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu zorganizovala krátke stretnutie pre organizácie držiace Značku kvality v programe EÚ Európsky zbor solidarity, ktoré sa týkalo aktuálnej situácie na Ukrajine.

Stretnutie prebiehalo vo virtuálnej forme za účelom predstavenia cieľov a iných aktivít programu Európsky zbor solidarity, do ktorých sa môžu organizácie zapojiť. Jednou z hlavných tém bola aj pomoc pri realizácii aktivít počas krízovej situácie týkajúcej sa Ukrajiny a vzájomné zdieľanie know-how.

Počas stretnutia boli organizácie upovedomené o doplnených pravidlách, ktoré vychádzajú z neštandardnej situácie, ako napr.  že mobilitu je možné doplniť ukrajinským dobrovoľníkom alebo nahradiť pôvodného dobrovoľníka ukrajinským alebo aj to, že ukrajinskí dobrovoľníci sa počas mimoriadnej situácie považujú za vnútroštátnych, preto nemusia mať vysielajúcu organizáciu.

Organizácie v nadväznosti na aktuálnu situáciu reagujú aj prakticky a podelili sa o svoju konkrétnu pomoc, ako sú hosťovanie Ukrajincov, koordinácia utečencov priamo na hraničnom priechode, či humanitárna pomoc.

Výzva na podávanie projektov

V prípade, že by ste chceli reagovať na aktuálnu situáciu, môžete tak urobiť aj prostredníctvom EÚ projektov a realizovať svoje nápady. Najbližší predkladací termín pre Solidárne projekty a KA1: Vzdelávaciu mobilitu jednotlivcov, bude 4.mája 2022. Internetovú stránku s online formulármi pre programy Erasmus+ a Európsky zbor solidarity nájdete TU. Všetky ďalšie podstatné informácie ohľadom podávania si žiadostí nájdete v aktuálnom Sprievodcovi programom Erasmus+ a Sprievodcovi programom Európsky zbor solidarity, alebo na našom webe www.zborsolidarity.eu.

Organizácie majú tiež pri písaní Solidárneho projektu možnosť o požiadanie podpory kouča. O tom, ako by takéto projekty mali vyzerať, sa môžete dočítať aj v tomto článku.

Značka kvality

Značka kvality je proces, ktorý potvrdzuje, že organizácia je schopná a ochotná vykonávať vysoko kvalitné solidárne aktivity pre mladých ľudí v súlade s princípmi, cieľmi a štandardami kvality Európskeho zboru solidarity. Značka kvality je vstupenkou organizácie do programu Európsky zbor solidarity a je podmienkou pre účasť, pokiaľ ide o dobrovoľnícke aktivity. Žiadosti o Značku kvality sa môžu podávať kedykoľvek počas celého roka. Finančné žiadosti o grant sa podávajú každý rok a budú individuálne posudzované Národnou agentúrou. Na žiadosť o grant sú určené dva predkladacie termíny za rok, 2. predkladací termín bude 4. októbra 2022.

Mapu organizácií, ktoré už sú držiteľmi Značky kvality, nájdete na tomto mieste.

V prípade, že máte akékoľvek otázky týkajúce sa programov EÚ Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu a Európsky zbor solidarity, aj v súvislosti so súčasnou krízovou situáciou, neváhajte sa obrátiť na zamestnancov Národnej agentúry programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu.

Organizáciám a jednotlivcom zapojeným do aktivít ďakujeme za ochotu a vytrvalosť. Spoločne môžeme pomôcť a uľahčiť utečencom prečkať súčasnú krízu.

Súvisiace články
NovinkyOlympiády

Medzinárodná geografická olympiáda priniesla Slovensku bronzovú medailu

1 min. čítania
V roku 2022 zorganizovalo 18. ročník Medzinárodnej geografickej olympiády (IGEO) Francúzsko. Na veľké prekvapenie a sklamanie všetkých účastníkov sa necestovalo do Paríža, ale…
NovinkyPráca s mládežou

Patrimonito International Storyboard Competition 2022

1 min. čítania
Dovoľujeme si dať do pozornosti súťaž „Patrimonito International Storyboard Competition 2022“, ktorú vypísalo Centrum svetového dedičstva UNESCO v Paríži. Táto medzinárodná výtvarná súťaž…
NovinkyOlympiády

Ako naprogramovať dve strieborné medaily na medzinárodnej súťaži v informatike?

1 min. čítania
Cenné strieborné medaily sa podarilo získať slovenskému družstvu, ktoré sa 24.7. – 30. 7. 2022 zúčastnilo Stredoeurópskej olympiády v informatike (ďalej „CEOI“ –…