NovinkyOlympiády

Úspešní reprezentanti z Medzinárodnej olympiády mladých vedcov. Spoznajme ich bližšie

Talent, pomoc a podpora učiteľov a mentorov, inšpirácia úspešnými životnými príbehmi, tvrdá práca počas formálneho aj neformálneho vzdelávania – to všetko prináša svoje ovocie desiatkam a stovkám mladých ľudí na Slovensku v podobe úspechu na medzinárodných predmetových olympiádach a postupových súťažiach.

Poslednou súťažou roku 2021 bola Medzinárodná olympiáda mladých vedcov IJSO (International Junior Science Olympiad). Konala sa v dňoch 12. – 20. 12. 2021 a organizovaná bola dištančným spôsobom z Dubaja v Spojených arabských emirátoch. Svoje vedomosti a schopnosti si medzi sebou porovnávali študenti do 16 rokov veku v troch vedných disciplínach – vo fyzike, chémii a biológii.

Dištančný spôsob realizácie mladých, talentovaných študentov pripravil o zaslúženú možnosť vycestovať do krajiny organizátora, zažiť atmosféru súťaže, stretnúť sa s rovesníkmi z celého sveta a nadviazať osobné kontakty, a v neposlednom rade zažiť aj slávnostné ocenenie dosiahnutých úspechov na záverečnom ceremoniály. Napriek tomu však naši reprezentanti získali cenné skúsenosti v súťaži a vybojovali pre Slovensko výnimočné množstvo hodnotných medailí – v konkurencii 324 súťažiacich z 59 zúčastnených krajín zo všetkých kontinentov piati získali strieborné medaily a jeden bronzovú v súťaži jednotlivcov. V súťaži trojčlenných tímov získali bronzové medaily za tretí najlepší experiment.

V Dubaji sa medzi zástupcami všetkých zúčastnených krajín o Slovensku hovorilo s veľkou úctou – nielen kvôli skvelým úspechom našich mladých vedcov na IJSO, ale aj v súvislosti s profesionálnym zabezpečením a ziskom zlatej a bronzovej medaily na Medzinárodnej chemickej súťaži Grand Prix Chimique, ktorú v lete zorganizovala IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže spolu s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského na Slovensku.

Naši mladí vedci sa podelili so svojimi pocitmi, zameraním a plánmi do budúcnosti. Ako vyzerajú?

„Všetko sa dialo online pod kontrolou kamier, kedy sme riešili jednotlivé úlohy. V individuálnom hodnotení som sa spolu s ďalšími umiestnila v striebornom pásme. Obrovským úspechom je však bronzová medaila z tímovej súťaže, pretože tam neboli pásma, ale určilo sa poradie. No a naše družstvo bolo v konkurencii 108 trojíc tretie najlepšie. Tretí na svete!“ neskrýva svoju radosť Soňa Vasiľová z Gymnázia, Kukučínova 1 z Popradu.

„Keď pri vyhlasovaní výsledkov oznámili moje meno a uvedomil som si, že mám striebornú medailu, bola to zmes prekvapenia, radosti a hrdosti, že som to dokázal. Nielen pre seba, ale aj pre tých, ktorí mi pomáhali a podporovali ma“, zdieľa svojou radosťou Igor Vargovič, študent Gymnázia Ľ. Štúra v Trenčíne. O svojej  budúcnosti už má Igor tiež jasnejšiu predstavu: „Utvrdil som sa v tom, že by som sa chcel venovať fyzike – plánujem študovať STEM (pozn.: STEM je vzdelávacie kurikulum založené na vzdelávaní študentov v štyroch základných oblastiach – veda, technológie, inžinierstvo a matematika). Aby som to dosiahol, určite sa budem zúčastňovať ďalších súťaží a využijem príležitosti, aby sa mi môj sen splnil.“ Rovnako vie poradiť rovesníkom ako najlepšie investovať čas do budúcnosti: „Každý, kto sa chce v budúcnosti niečomu venovať, mal by využiť každú príležitosť vzdelávať sa, súťažiť, stretávať sa s rovesníkmi s podobnými záujmami a získať skúsenosti a vedomosti, ktoré mu pomôžu tento sen splniť.“

Timotej Bezák zo školy pre mimoriadne nadané deti a gymnázia v Bratislave, reprezentoval krajinu ziskom bronzovej medaily. Tento úspech veľmi povzbudil ďalšieho nášho reprezentanta Jakuba Buzalku, študenta Gymnázia, Školská 234/8 v Považskej Bystrici, ktorý okrem striebornej medaily v súťaži jednotlivcov získal aj bronzovú medailu zo súťaže tímov: „Stačí, že sa snažíme byť najlepšou verziou samého seba. Správajme sa a pracujme tak, aby na konci svojej cesty sme mohli spomínať na to, čo sme dosiahli.“

Lujza Lea Lavriková z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach zakúsila pravé vedecké nadšenie: „Už viem, že venovať niečomu svoj čas sa oplatí. Páči sa mi, že majú fyzika, chémia a biológia veľa spoločného. Na zatiaľ najjemnejšej úrovni sveta, v tých najmenších elemetoch sú spoločné zákonitosti ale aj veľké rozdiely. Tento svet elementárnych častíc si získal moju pozornosť. Pri príprave som nevnímala čas, niektoré témy ma vtiahli do sveta fyziky tak, že som sa chcela dozvedieť viac, a keď som sa to dozvedela, vynorili sa ďalšie otázky, ktoré ma zaujali.“ Toto nadšenie vzbudzuje jasnejšie predstavy a sny: „Chcem sa zamerať na fyziku a matematiku, ďalej sa venovať súťažiam, neskôr by som chcela študovať fyziku na niektorej z európskych prestížnych univerzít. Túžim viesť svoj vlastný výskum v CERNe,  prednášať študentom fyziku, inšpirovať ich a popularizovať vedu. Chcem aby bolo zaujímavé pre ľudí hovoriť o šikovných vedcoch a ich nápadoch a o tom, ako nám všetkým veda pomáha. Prajem si, a chcem tomu nejako pomôcť, aby sa šikovní technici zaujímali o výsledky vedy a použili ich v prospech nás všetkých.“

S obrovskou pokorou k svojmu úspechu pristupuje majiteľ striebornej a bronzovej medaily Michal Semko z Gymnázia, Grösslingova 18 v Bratislave: „Pripomenulo mi to, že sa musím ešte veľa učiť. Zistil som totiž, že je ešte veľa vecí, ktoré stále neviem.“ Aj Michalovi samotná súťaž a najmä príprava na ňu pomohla vybrať si svoj životný smer: „Veľmi rád by som sa dostal na IChO (Medzinárodnú chemickú olympiádu). V budúcnosti by som chcel študovať chémiu a v práci by som sa chcel venovať vede a výskumu.“ No a svojim rovesníkom pripomína, že štúdium nemusí byť len drina, ale môže prinášať aj radosť a naplnenie: „Venujte sa tomu, čo vás baví a choďte za svojím cieľom.“ 

Pre mladé talenty je veľmi dôležité aj ocenenie ich práce a úspechu, preto získané medaily a diplomy, ktoré z Dubaja docestovali na Slovensko, si naši medailisti v januári 2022 prišli osobne prevziať do Bratislavy z rúk Mgr. Petra Lenča, PhD., generálneho riaditeľa IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže, ktorá podujatie na Slovensku realizovala, a doc. RNDr. Františka Kundracika, PhD., koordinátora IJSO za Slovenskú republiku.

Okrem toho najcennejšieho – medailí a diplomov boli naši mladí ocenení aj hodnotnými darmi, ktoré zabezpečila IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže a občianske združenie Amres, ktorým za podporu talentovanej mládeže srdečne ďakujeme.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ V PLNOM ROZLÍŠENÍ

Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…