NovinkyOlympiády

15. ročník Grand Prix Chimique 2021

V dňoch 21.9.2021-27.9.2021 sa v Bratislave uskutočnil 15. ročník Medzinárodnej chemickej súťaže Grand Prix Chimique.

Grand Prix Chimique je medzinárodná súťaž študentov odborných škôl so zameraním na štúdium chémie. Nadväzuje na národné výberové kolá – na Slovensku celoštátne kolo Chemickej olympiády. Organizátormi tohto ročníka boli IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, spolu s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Komenského. Hosťovanie tejto súťaže sa tak po 20 rokoch vrátilo na Slovensko. Zúčastnilo sa jej šesť krajín s dvanástimi reprezentantmi. Súčasťou každej zahraničnej delegácie boli aj mentori jednotlivých tímov a členovia medzinárodnej poroty.

Súťažiaci Grand Prix Chimique

Spolu s reprezentantami zo Slovenska, sa zúčastnili aj reprezentanti z Česka, Maďarska, Rakúska, Nemecka a Chorvátska. Súťaž pozostávala z dvoch súťažných dní, ktoré boli zamerané na chemickú analýzu a organickú syntézu. Za perfektnú prípravu súťažných úloh ďakujeme Michalovi Májekovi, Pavlovi Májekovi a Pavlovi Tarapčíkovi ako aj celému odbornému organizačnému tímu z Univerzity Komenského pod vedením doc. RNDr. Martina Putalu, PhD., ktorý bol zároveň predsedom medzinárodnej poroty.

Slovenská delegácia, bola zložená s reprezentantov Evy Jazmíny Tomečkovej, Patrika Hollého, mentorky Martiny Gánovskej a porotkyne Aleny Kulichovej.

1. miesto a zlatú medailu získali Eva Jazmína Tomečková (Slovensko) a Attila Ordasi (Maďarsko)

2. miesto a striebornú medailu získali Alica Tomášková (Česko) a Jiří Houska (Česko)

3. miesto a bronzovú medailu získal Patrik Hollý (Slovensko)

Najúspešnejšou riešiteľkou chemickej analýzy sa stala Eva Jazmína Tomečková a najúspešnejším riešiteľom organickej syntézy sa stal René Wagner (Nemecko).

Sme veľmi radi, že na Slovensku i v medzinárodnom priestore vyrastá silná generácia chemikov, budúcich vedcov a inžinierov, ktorí budú napomáhať riešeniu súčasných i budúcich výziev, pred ktorými ako spoločnosť stojíme.

Všetkým súťažiacim gratulujeme k účasti, dosiahnutým výsledkom a tešíme sa na ďalšie predmetové a postupové súťaže.

Výsledky si môžete pozrieť TU.

GPCH_2021
GPCH_2021
GPCH_2021
GPCH_2021
Súvisiace články
NovinkyPlaváreň

ROZVRH HODÍN - plaváreň pre verejnosť od 19.1.2022 - 23.1.2022

1 min. čítania
Vážení návštevníci, dovoľujeme si vám oznámiť, že plaváreň organizácie IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže bude od 19.1.2022  otvorená v režime OP,  SAUNA v…
NovinkyPráca s mládežou

Inšpiratívna práca s mládežou

2 min. čítania
Venovať sa mladým ľuďom je dôležitým poslaním. Preto vám postupne predstavujeme príbehy 15 ľudí, ktorí toto poslanie v sebe našli a naplno…
NovinkyPráca s mládežou

Inšpiratívna práca s mládežou

2 min. čítania
Inšpiratívnych príbehov v oblasti práce s mládežou nikdy nie je dosť, nakoľko práve tieto príbehy nám dovoľujú spoznávať ľudí, ktorí za nimi…