NovinkyPráca s mládežou

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže ocenila 15 pracovníkov s mládežou

IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže počas slávnostného večera konferencie venovanej práci s mládežou ocenila 15 pracovníkov, ktorí sa aktívne podieľajú na rozvoji práce s mládežou.

V IUVENTE sa dňa 18.11.2021 stretlo množstvo nielen slovenských, ale i zahraničných hostí s dôležitým cieľom – učiť sa od seba navzájom a diskutovať o dobrých príkladoch praxe v oblasti práce s mládežou. Konferencia, ktorú IUVENTA usporiadala historicky po prvýkrát aj v online priestore, sa niesla v znamení odkazu na 17. november ako Medzinárodný deň študentstva i Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorého boli a sú mladí ľudia dôležitou súčasťou. „Taktiež sme nadviazali na posolstvo pápeža Františka prednesené prednedávnom v Bratislave, že mladí ľudia majú byť protagonistami budúcnosti krajiny, ako aj na vyjadrenie predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktorá v Správe o stave únie 2021 venovala mládeži samostatnú pozornosť a navrhla, aby sa rok 2022 stal rokom európskej mládeže“, predstavuje Mgr. Peter Lenčo, PhD. generálny riaditeľ IUVENTY.

Pozvanie zúčastniť sa konferencie prijali nielen zástupcovia inštitúcií a organizácii, ktoré priamo pracujú s mládežou alebo mládež patrí do ich kompetencie či zástupcovia samospráv zo Slovenska, ale aj významní hostia zo zahraničia – z Islandu, Chorvátska a Belgicka. Program konferencie reflektoval aktuálne a dôležité témy: ako ovplyvnila súčasná pandemická situácia mladých ľudí a prácu s mládežou; ako skvalitňovať prácu s mládežou na miestnej úrovni; ako posilňovať inklúziu v práci s mládežou. Počas celého dňa sa diskutovalo, prezentovali sa poznatky, či príklady dobrej praxe. Čas bol aj na nadväzovanie kontaktov a prepájanie sa účastníkov konferencie, ako aj  na vymieňanie si skúseností či plánovanie spoločných projektov.

Súčasťou konferencie bolo aj slávnostné oceňovanie pracovníkov s mládežou. Počas roka IUVENTA aktívne spolupracuje s rôznymi inštitúciami a organizáciami naprieč Slovenskom. Vedie s nimi diskusie v rámci okrúhlych stolov alebo na pracovných a informačných stretnutiach, spoluorganizuje rôzne vzdelávacie aktivity a webináre. V regiónoch pôsobia ľudia, ktorí svoju prácu vykonávajú s vášňou, zápalom a so srdcom, v mnohých prípadoch na dobrovoľníckej báze. Práve takýchto ľudí sa IUVENTA rozhodla oceniť.

Počas slávnostného večera až 15 pracovníkov s mládežou dostalo ocenenie ako poďakovanie za svoju prácu v prospech mladej generácie na Slovensku. Všetci ocenení sa zhodli na tom, že toto ocenenie je pre nich dôležitým povzbudením, že ich práca s mládežou má zmysel a nie je nepovšimnutá.

V kategórii Rozvoj práce s mládežou na miestnej a regionálnej úrovni ocenenie získali:

 • Alena Strýčková z Centra voľného času Púchov
 • Ivan Rosa z organizácie Youthfully Yours SK
 • Janka Kušnieriková z Mládežníckeho centra Kontakt v Leviciach
 • Peter Kulifaj z organizácie Mládež ulice
 • Diana Jacková z občianskeho združenia Naša Revúca
 • Dušan Sabo z Mládežníckeho parlamentu mesta Vrbové
 • Michaela Ondríková z OZ V.I.A.C – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže
 • Lukáš Kvokačka z občianskeho združenia Barlička
 • Darina Diošiová z IUVENTY – Slovenského inštitútu mládeže

Ocenenie za Rozvoj práce s mládežou v oblasti participácie a tém súvisiacich s EÚ a integráciou si odniesla Denisa Karabová z organizácie Európsky dialóg.

Za Rozvoj práce s mládežou v oblasti inklúzie mládeže so zdravotným znevýhodnením bol ocenený Viktor Lechta z Trnavskej univerzity.

V kategórii Rozvoj práce s mládežou v oblasti národnostných menšín a etnických skupín si ocenenie prebrali

 • Juraj Vozár zo Združenia mladých Rómov
 • Péter Urbán z neziskovej organizácie TANDEM

Za prínos v oblasti Rozvoja práce s talentovanou mládežou boli ocenení:

 • Dagmar Horná, predsedníčka Celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv  
 • Martin Putala. predseda Celoštátnej komisie chemickej olympiády

Venovať sa práci s mládežou je dôležitým poslaním. Práve týchto 15 ocenených v sebe toto poslanie má a aktívne sa mu venuje.

Pri príležitosti oceňovania pracovníkov s mládežou sa IUVENTA rozhodla zozbierať ich osobné príbeh a skúsenosti a vydať ich v podobe publikácie, aby sa každý, kto sa rozhodne pracovať s mládežou, mohol inšpirovať ich príkladom alebo posilniť svoju motiváciu do práce, ktorá naozaj dáva zmysel. Publikácia je voľne dostupná a je možné si ju stiahnuť z webovej stránky IUVENTY TU.

Všetkým oceneným srdečne blahoželáme a prajeme veľa síl a motivácie v ďalšej práci s mládežou.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a hosťom a tešíme sa na stretnutie počas ďalšieho ročníka konferencie o rok.

GALÉRIA FOTOGRAFIÍ V PLNOM ROZLÍŠENÍ

Súvisiace články
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…
NovinkyPlaváreň

ROZVRH HODÍN PLAVÁREŇ PRE VEREJNOSŤ (8.5.2023 – 14.5.2023)

1 min. čítania
Aktuálny rozvrh plavárne pre verejnosť nájdete TU.
NovinkyPráca s mládežou

DELEGÁT PRI OSN NA JARNÝCH CESTÁCH PO SLOVENSKU

4 min. čítania
Marec a apríl síce patrili hlavne zahraničným pracovným cestám, ale napriek tomu Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN nezabudol ani na domácu…