NovinkyOlympiády

Zo slovenského Celoštátneho kola v Informatike až do Indonézie po striebornú medailu

Slovenskí informatici vycestovali na Medzinárodnú olympiádu v Informatike (International Olympiad in Informatics – IOI), ktorá sa uskutočnila v termíne 7.8. – 15.8.2022 v ďalekej Indonézii.

Národný inštitút vzdelávania a mládeže vyslal do Yogyakarty tých najlepších z najlepších, aby svetu ukázali programovaciu šikovnosť a talent, ktorú na Slovensku zaručene máme!

Medzinárodná olympiáda v Informatike sa tento ročník konala hybridne a jednotliví súťažiaci si mohli vybrať, či sa súťaže zúčastnia prezenčne, alebo o medaily zabojujú z domu.

Slovenskú delegáciu, ktorá na olympiádu vycestovala osobne tvorili vedúci: Jakub Šimo, Samuel Gurský a 2 študenti: Jakub Konc (Gymnázium, Párovská 1, Nitra) a Ján Gottweis (Gymnázium Matky Alexie, Bratislava).

Online sa IOI za slovenský tím zúčastnili: Eliška Macáková (Gymnázium CENADA, Bratislava) a Jakub Drobný (ŠPMNDaG, Skalická cesta 1, Bratislava).

Svoje informatické zručnosti prišlo na prestížnu medzinárodnú olympiádu ukázať 88 krajín, ktorých tímy celkovo tvorilo 349 súťažiacich. Naša delegácia sa však medzi touto veľkou konkurenciu nestratila a podarilo sa jej získať cennú striebornú medailu, ktorú si hrdo odniesla víťazka Celoštátneho kola Olympiády v Informatike 2022, strieborná medailistka na Medzinárodnej matematickej olympiáde 2022 a Európskej dievčenskej matematickej olympiáde 2022, Eliška Macáková.

Eliška Macáková aj tento rok opäť dokázala, že ani matematika, ani informatika nie sú predmety vyhradené pre chlapcov, a že venovať sa tomu, čo študentov a študentky bez ohľadu na pohlavie úprimne baví, má obrovský zmysel!

Veríme, že aj úspechy Elišky sa stanú motiváciou pre oveľa vyšší počet zapojených dievčat do predmetových olympiád či už v matematike, informatike, alebo iných predmetoch v nadchádzajúcom školskom roku 2022/2023.

Všetkým účastníkom Medzinárodnej olympiády v Informatike gratulujeme a tešíme sa na medaily z IOI 2023, ktorá sa bude konať v susednom Maďarsku.

Autor: Alexandra Pačutová, Tajomníčka Slovenskej komisie Olympiády v informatike, Odbor podpory mládeže, Oddelenie predmetových olympiád a súťaží, NIVAM

IOI_delegacia
IOI_hlasovanie
Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…