Národný inštitút vzdelávania a mládeže

55. ročník CHO, 2018/2019

Celoštátne kolo

Celoštátne kolo 55. ročníka Chemickej olympiády, 3. – 6. 3. 2019, Banská Štiavnica:

Prvé celoštátne kolo pozná svojich víťazov!

V dňoch 3. – 6. 3. 2019 sa v Banskej Štiavnici uskutočnilo celoštátne kolo už 55. ročníka Chemickej olympiády, nad ktorým prevzala záštitu primátorka Banskej Štiavnice, Mgr. Nadežda Babiaková.

Vďaka zaujímavým úlohám z dielne autorského kolektívu si súťažiaci svoje vedomosti merali v dvoch kategóriách, A a EF. Súťažiaci odpovedali na teoretické úlohy z oblasti anorganickej a analytickej chémie, fyzikálnej, organickej či biochémie. Druhou, neodmysliteľnou časťou olympiády je jej praktická časť, ktorá bola zameraná na analytickú chémiu a organickú syntézu.

Na súťažiacich počas uplynulých dní čakal bohatý sprievodný program, spojený s prehliadkou mesta Banská Štiavnica a interaktívnou návštevou mineralogickej expozície Slovenského banského múzea. Vďaka spolupráci s Centrom voľného času Junior v Banskej Bystrici mali účastníci podujatia možnosť zapojiť sa do zábavno – súťažného kvízového večera, kde sa súťažilo o sladké odmeny.

Všetci účastníci však netrpezlivo čakali na vyhlásenie výsledkov. To sa symbolicky konalo v deň 150. výročia prvej publikácie periodickej tabuľky chemických prvkov. Počas slávnostného ukončenia podujatia nás navštívilo niekoľko významných hostí z radov spoločností, ktoré dlhodobo podporujú Chemickú olympiádu.

Vyhlásenie výsledkov spríjemnili svojim koncertným vystúpením talentovaní hudobníci Hudobnej a umeleckej akadémie Jána Albrechta z Banskej Štiavnice, konkrétne Lidia Parra Avila, Nancy Parra Avila a Yuk Fan Chan.

V silnej konkurencii súťažiacich zo stredných odborných škôl sa v kategórii EF na treťom mieste umiestnil Slavomír Podolský zo SOŠ polytechnickej, Svit, druhé miesto obsadila Tatiana Mečiarová zo Spojenej školy Nováky a víťazkou sa stala Nikola Králiková zo Spojenej školy Nováky.

Kategória A mala taktiež silné zastúpenie z radov študentov gymnázií. Tretie miesto obsadil Andrej Kovács z Gymnázia J. Hronca v Bratislave, na druhom mieste sa umiestnil Michal Chovanec z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi a víťazom sa stal Peter Rukovanský z Gymnázia v Nových Zámkoch.

Súťažiaci boli ocenení aj v samostatných kategóriách. Cenu Prievidzskej chemickej spoločnosti za najlepší výsledok v úlohách z anorganickej a analytickej chémie v kat. A získal Martin Puffler, z fyzikálnej chémie v kat. A si cenu prevzal Samuel Novák, z organickej chémie v kat. A získal ocenenie Andrej Kovács, z biochémie v kat. A bol odmenený Samuel Škoda, zo všeobecnej a fyzikálnej chémie v kat. EF cenu získala Nikola Králiková a z organickej chémie, chémie prírodných látok a biochémie v kat. EF si cenu prevzala taktiež Nikola Králiková.

Cenu dekana Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave za najlepšiu teoretickú časť si prevzali Nikola Králiková a Peter Rukovanský. Najlepšia praktická časť bola taktiež odmenená, konkrétne cenou dekana Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Toto ocenenie si prevzali Tomáš Štefanov a Slavomír Podolský. Slovenská chemická spoločnosť udelila cenu celkovým víťazom súťaže.

Zväz chemického a farmaceutického priemyslu taktiež každoročne oceňuje súťažiacich, ktorí sa vo svojej kategórii umiestnili na prvých šiestich miestach. V kategórii A si ocenenie prevzali Peter Rukovanský, Michal Chovanec, Andrej Kovács, Samuel Novák, Samuel Škoda a Martin Brokeš. V kategórii EF boli ocenení Nikola Králiková, Tatiana Mečiarová, Slavomír Podolský, Barbora Szabóová, Patrik Hollý a Eva Tomečková.

Naše poďakovanie patrí partnerom, ktorí podporili podujatie, konkrétne Univerzite Komenského v Bratislave, Slovenskej Chemickej spoločnosti, Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu, Fakulte chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, Prievidzskej chemickej spoločnosti, Mestu Banská Štiavnica, Slovenskému banskému múzeu, Strednej priemyselnej škole S. Mikovíniho v Banskej Štiavnici, Hudobnej a umeleckej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici a v neposlednom rade Centru voľného času Junior z Banskej Bystrice. Ďakujeme všetkým, ktorí výrazne dopomohli k úspešnej realizácii 55. ročníka Chemickej olympiády.

Víťazom ešte raz srdečne gratulujeme a držíme palce postupujúcim na sústredeniach pred medzinárodnými súťažami.

Autor: Zuzana Kovaľanová

Medzinárodné kolá

 Historický úspech slovenskej delegácie na 51. ročníku Medzinárodnej chemickej olympiády v Paríži

Paríž sa v dňoch 21. – 30. 7. 2019 stal dejiskom 51. ročníka Medzinárodnej chemickej olympiády (MChO), na ktorom sa, už ako je zvykom, zúčastnila aj slovenská delegácia. Našu krajinu reprezentovali štyria talentovaní gymnazisti, ktorí v konkurencii 309 súťažiacich z 80 krajín sveta obsadili historicky najlepšie umiestnenie: Andrej Kovács z Gymnázia J. Hronca v Bratislave – zlatá medaila, Peter Rukovanský z Gymnázia v Nových Zámkoch – zlatá medaila, Samuel Novák z Gymnázia Poštová v Košiciach – strieborná medaila, Michal Chovanec z Gymnázia V. B. Nedožerského v Prievidzi – strieborná medaila. V neoficiálnom poradí medailovej úspešnosti sa tak Slovenská republika umiestnila na vynikajúcom 5. – 8. mieste, čo predstavuje najlepšie umiestnenie našich reprezentantov v histórii Slovenska. Andrej Kovács zároveň získal ocenenie za najlepšie vyriešenú praktickú časť.

Naši reprezentanti sa na súťaž intenzívne pripravovali nielen v školskom prostredí, ale aj počas dvoch 5-dňových a jedného 3-dňového výberového sústredenia, ktoré sa konali v mesiacoch apríl – jún 2019. Za výborné výsledky vďačíme talentu a pracovitosti súťažiacich, učiteľom na gymnáziách, ktorí ich podchytili a venovali sa im (prof. Gancznerová, Bratislava; prof. Balina a prof. Ihnátková, Košice; prof. Kozák, Prievidza) a pedagógom z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Fakulty chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave, ktorí ich na súťaž pripravovali.  

Celkovo bolo na Medzinárodnej chemickej olympiáde udelených 37 zlatých medailí, 64 strieborných medailí, 95 bronzových medailí a 23 čestných uznaní.

Viac informácií nájdete na: https://icho2019.paris/en/

Slovenská delegácia na 51. MChO (zľava dole): Miroslav Kozák, Martin Putala, Erik Szabó, Jela Nociarová;  
(zľava hore): Michal Chovanec, Peter Rukovanský, Andrej Kovács, Samuel Novák.

 Andrej Kovács (vpravo) pri vyhlásení absolútnych víťazov a najlepšie vyriešených teoretických a praktických úloh.

Naši súťažiaci s medailami (zľava): Michal Chovanec, Peter Rukovanský, Andrej Kovács a Samuel Novák.
Foto: Martin Putala 

Súťažné úlohy a riešenia

Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach bude považované za porušenie autorských práv. 

Domáce kolo

Školské kolo

Okresné kolo

 Krajské kolo

Celoštátne kolo

Zasadnutie SK CHO

Dňa 7. 11. 2018 sa v Bratislave uskutočnilo zasadnutie Slovenskej komisie Chemickej olympiády. Prinášame Vám výber z najdôležitejších uznesení. 

Zostavila: Ing. Zuzana Kovaľanová

Účastníci zasadnutia SK CHO, foto: Roman Lehotský