NovinkyPráca s mládežou

Práca s mládežou: Ochrana životného prostredia a udržateľnosť

Klimatické zmeny zvýšili mieru neistoty ohľadom našej budúcnosti. Bezprecedentná mobilizácia mladých ľudí na celom svete ukazuje ich obrovskú silu, ktorú majú, aby viedli tých, ktorí rozhodujú, k zodpovednosti. Ich posolstvo je jasné: staršia generácia zlyháva a sú to mladí, ktorí doplatia v plnej miere – svojou budúcnosťou.

Mladí ľudia nie sú len obeťami klimatických zmien. Sú tiež tvorcovia opatrení v oblasti ochrany životného prostredia. Sú to agenti zmeny, podnikatelia a inovátori. Či už prostredníctvom vzdelávania, vedy alebo techniky, mladí ľudia zvyšujú svoje úsilie a využívajú svoje schopnosti na urýchlenie opatrení v oblasti zmiernenia dopadov klimatickej krízy.

Mládežnícke organizácie a pracovníci s mládežou majú príležitosť pomáhať mladým ľuďom dozvedieť sa o vplyve našich rozhodnutí na zmenu klímy, životné prostredie a ľudí a diskutovať o nich. Tiež ich môžu viesť k tomu, aby prijímali pozitívne opatrenia v boji proti zmene klímy. Práve prostredie práce s mládežou a neformálneho vzdelávania poskytuje priestor pre zvyšovanie hlasu mladých o klimatickej kríze a na zvyšovanie ich participácie v riešení klimatických zmien.

Strategické dokumenty

Udržateľný rozvoj a zmiernenie dopadu klimatickej krízy sú prioritami viacerých platných strategických dokumentov. Stratégia SR pre mládež si kladie za cieľ podporiť udržateľnú a zelenú budúcnosť pre mladých ľudí a to realizáciou vzdelávacích programov a aktivít v gescii ministerstva školstva. Ministerstvo životného prostredia do roku 2026 vytvorí schému financovania na podporu mladých ľudí a organizácií vytvárajúcich environmentálne priaznivé riešenia.

Cieľom #10 v Stratégii EÚ pre mládež je udržateľná a zelená Európa. Celkový zámerom je dosiahnuť stav spoločnosti, v ktorej budú všetci mladí ľudia environmentálne aktívni, vzdelaní a schopní docieliť v každodennom živote zmenu.

Svet v Agende 2030 pre udržateľný rozvoj Organizácie Spojených národov sa odhodlal chrániť planétu pred degradáciou, a to aj prostredníctvom udržateľnej spotreby a výroby, udržateľného hospodárenia s jej prírodnými zdrojmi a prijatím naliehavých opatrení v oblasti klimatickej krízy, aby mohla podporiť potreby súčasných a budúcich generácií.

Členské štáty EÚ sa prijatím Európskej zelenej dohody zaviazali zabezpečiť nulové čisté emisie skleníkových plynov do roku 2050 a hospodársky rast, ktorý nebude závisieť od využívania zdrojov. Na Európsku zelenú dohodu bude smerovať tretina investícií vo výške 1,8 bilióna EUR z plánu obnovy Next Generation EU.

Zdroje pre prácu s mládežou v oblasti ochrany životného prostredia a udržateľnosti

YOUTHWIKI – online encyklopédia o politikách mládeže

Platforma YOUTHWIKI ponúka informácie a zdroje súvisiace s prácou s mládežou a s politikami mládeže v Európe. Nájdete tu napríklad aj informácie o tom, ako krajiny pracujú s témou ochrany životného prostredia a klimatickej krízy v súvislosti s mládežou. Informácie o Slovensku každoročne aktualizuje IUVENTA. Realizácia projektu v roku 2022 priamo nadväzuje na vyhlásený Európsky rok mládeže. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.  Informácie o projekte sú dostupné na našom webe: https://www.iuventa.sk/youth-wiki/.

Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…