NovinkyProgram Erasmus+

Prepájanie formálneho a neformálneho vzdelávania – Program Erasmus+

Program Erasmus+ je jedným z príkladov prepájania formálneho a neformálneho vzdelávania sa. Vzdelávanie, odborná príprava, mládež a šport a ich vzájomné prepájanie predstavujú kľúčové oblasti, ktoré sú oporou pre všetkých ľudí v ich osobnom a profesijnom rozvoji. Kvalitné formálne vzdelávanie, ako aj informálne učenie sa, či neformálne vzdelávanie poskytujú mladým ľuďom a účastníkom vo všetkých vekových skupinách kvalifikácie a zručnosti potrebné na ich zmysluplnú účasť na živote v demokratickej spoločnosti, medziklultúrne porozumenie a úspešný prechod na trh práce.  

Program Erasmus+ riadi a za jeho realizáciu zodpovedá Európska komisia. Za lokálne riadenie programu zodpovedajú v jednotlivých krajinách národné agentúry (NA). Na Slovensku fungujú tieto dve národné agentúry: SAAIC – Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu a IUVENTA – Národná agentúra programu Erasmus+ pre oblasť mládeže a športu.

Obe Národné agentúry sa spoločne podieľajú na spoločných aktivitách najmä v oblastiach propagácie, informačných kampaní, šírenia a využívania výsledkov projektov.

Okrem organizovania spoločných komunikačných aktivít, seminárov a konferencií, obe NA využívajú na propagáciu programu Erasmus+ spoločnú stránku www.erasmusplus.sk, ako jeden z hlavných komunikačných nástrojov.

Pri príležitosti tejto spolupráce a popri organizácii rôznych aktivít zameraných na rozširovanie a využívanie výsledkov projektov Erasmus+ (napr. Erasmus Days) sa NA rozhodli pri príležitosti osláv 35 výročia programu Erasmus+ vytvoriť spoločné podcasty. Hlavnými témami budú okrem horizontálnych priorít programu aj rôzne novinky prichádzajúce s novým programovým obdobím programu Erasmus+ pre roky 2021 -2027, ale aj vyzdvihnutie témy Európsky rok mládeže 2022.

Okrem tejto spolupráce so SAAIC, organizuje NA E+ pre oblasť mládeže a športu rôzne školenia, ktoré sú zamerané aj na preskúmanie rozdielov medzi formálnym a neformálnym vzdelávaním mládeže.

Jedným takýmto školením je Non – formal education in practise, ktorého cieľom je účastníkov pripraviť na to ako správne používať neformálne vzdelávanie v praxi a tiež ako ho integrovať do projektov programov Európsky zbor solidarity a Erasmus+. Cieľom je tiež pochopiť niekoľko prvkov a metód neformálneho vzdelávania a ich význam pri organizovaní vlastných aktivít prioritne v rámci projektov v oblasti solidarity. Ponuku ďalších školení nájdete aj na našej stránke.

Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…