NovinkyPráca s mládežou

Vyberáme z YouthWiki: Porovnanie: Digitálna práca s mládežou na Slovensku, v Estónsku a Česku

Za posledné dva roky počas trvania pandémie sa do popredia dostala téma digitálnych zručností. Na súčasné dianie doma aj vo svete reaguje Stratégia SR pre mládež ktorá má, okrem iného, ambíciu zlepšiť digitálne zručnosti nie len mladých ľudí, ale hlavne pracovníčok  pracovníkov s nimi. V tomto článku uvádzame v akom stave je digitálna práca na Slovensku v súčasnosti a porovnávame ho s Českom a Estónskom, dvomi post-socialistickými krajinami, ktoré majú podobnú rozlohu aj HDP na obyvateľa ako Slovensko.

 

Slovensko

Za posledné dva roky počas trvania pandémie sa do popredia dostala téma digitálnych zručností. Na súčasné dianie doma aj vo svete reaguje Stratégia SR pre mládež ktorá má, okrem iného, ambíciu zlepšiť digitálne zručnosti nie len mladých ľudí, ale hlavne pracovníčok  pracovníkov s nimi.

Okrem toho, Slovensko, počas portugalského predsedníctva Rady EÚ, na podujatí Digital Day 2021 spolu s ostatnými členskými krajinami EÚ deklarovalo svoje záväzky v oblasti digitálnych inovácií. Slovensko počas podujatia podpísalo tri dokumenty – Deklaráciu o európskych dátových bránach, Deklaráciu o štandardoch pre startupy a Deklaráciu o zelenej a digitálnej transformácii EÚ.

digiQ je slovenská organizácia, ktorej medzi aktivity patrí vzdelávanie a výchova k digitálnemu občianstvu. Ako sami deklarujú, takýmto vzdelávaním je možné vybaviť deti a dospelých zručnosťami, ktoré im umožnia zodpovedné a digitálne inteligentné správanie v online priestore. Ich hlavný vzdelávací program má názov Cyber4Kids a je určený pre žiakov základných škôl.

Mnohé ďalšie mimovládne organizácie sú aktívne v globálnych problémoch, hoci nie sú zamerané výlučne na mladých ľudí a na ich angažovanie sa v globálnych témach. Príkladom tohto je slovenská inovačná platforma Impact Games, ktorá je jednou z najinovatívnejších organizácií pracujúcich na priesečníku oblastí digitálneho a herného vzdelávania a globálneho občianstva a vzdelávania založeného na hodnotách.

Podpora využívania nových médií v umení a kultúre na Slovensku, ako aj vzdelávacie a školiace aktivity sú doménou rôznych skupín aktívnych jednotlivcov a občianskych združení, ale čiastočne aj niektorých vysokých škôl a katedier. Ako príklad uvádzame Ateliér Katedry intermédií a digitálnych médií Akadémie umení v Banskej Bystrici.         

 

Česko

Silné priemyselné zameranie, otvorenosť ekonomiky, donedávna 6 rokov klesajúca miera nezamestnanosti a voľné pracovné miesta na trhu v Českej republike sú dôvody pre posilnenie konceptu Priemysel 4.0 a tzv. digitalizačnej revolúcie, ktorá tlačí na rozvíjanie digitálnych zručností. V roku 2015 bola spustená Národná iniciatíva pre priemysel.

V Česku existuje vládna stratégia s názvom Digitálne Česko v. 2.0, ktorá ponúka celkovú oporu pre ďalšie čiastkové koncepcie. V nadväznosti na digitálnu stratégiu vznikla Digikoalícia (Česká národná koalícia pre digitálnu práci), ktorá je otvoreným zoskupením, zástupcov štátnych inštitúcií, IT sektora, vzdelávacích inštitúcií, akademickej obce, neziskových organizácií, zriaďovateľov škôl a školských zariadení a ďalších subjektov, ktoré chcú prispieť k lepšej digitálnej gramotnosti občanov Českej republiky, zvýšiť ich šance uplatniť sa na trhu práce pomocou svojich digitálnych zručností a vo výsledku zlepšiť konkurencieschopnosť českej ekonomiky.

Revidované učebné osnovy ministerstvo školstva predstavilo začiatkom roka 2021. Zníženie počtu hodín pre nové učebné osnovy (v prospech digitálneho vzdelávania) však na jar 2021 zo strany profesných a odborných organizácii čelilo vlne kritiky.

 

Estónsko

Estónsko je v digitálnej práci s mládežou ďaleko za Slovenskom. Svedčia o tom školiaci portál pre pedagógov, pracovníkov s mládežou a ďalších v oblasti digitálnych technológií, Informačný panel pre štatistiku mládeže na podporu jasných údajov a informovaných rozhodnutí o politike mládeže, Koncepcia inteligentnej práce s mládežou a publikácia Digitalizácia a práca s mládežou, všetko dostupné v angličtine.

S cieľom napredovať v medzinárodnej spolupráci, výmene osvedčených postupov a prenosu znalostí spustila estónska vláda iniciatívu Education Estonia na zdieľanie svojich riešení, služieb a osvedčených postupov v oblasti digitálneho vzdelávania po celom svete. V oblasti neformálneho vzdelávania a mládeže medzi príklady patria edtech riešenia, ale aj model hodnotenia kvality práce s mládežou, postupy školskej práce s mládežou a záujmové vzdelávanie atď.

Rada pre vzdelávanie a mládež (HARNO), akási estónska Iuventa, bola založená s cieľom zabezpečiť, aby absolventi na všetkých úrovniach vzdelávania získali digitálne zručnosti potrebné pre rozvoj ekonomiky a spoločnosti. HARNO bolo založené Estónskou republikou, Univerzitou v Tartu, Technickou univerzitou v Talline, estónskym Telekomom a Estónskou asociáciou informačných technológií a telekomunikácií. Aktivity vzdelávacích programov sú zamerané na napredovanie a zintenzívnenie spolupráce medzi IT priemyslom, univerzitami, vzdelávacími inštitúciami a štátom. NARNO tiež ponúka školiaci portál pre pedagógov, pracovníkov s mládežou a ďalších v oblasti digitálnych technológií.

Rok 2020 bol v Estónsku Rokom digitálnej kultúry, v rámci ktorého boli niektoré aktivity zamerané špeciálne na mládež. Iniciatíva Kreatívny tiger bol program digitálnej kreativity, ktorý poskytoval digitálny program pre deti a mladých ľudí, ktoré školy využili pri výučbe kreatívnych odborov digitálnymi spôsobmi

Estónsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá vyvinula národnú koncepciu inovácií v sektore mládeže s ohľadom na technologický a digitálny vývoj, pod názvom Koncepcia inteligentnej práce s mládežou. Tento koncepčný dokument bol ďalej podporený príslušným akčným plánom do roku 2020, ktorý ambíciu rozvoja inteligentnej práce s mládežou pretavil do konkrétnych aktivít na národnej úrovni, napríklad nové digitálne nástroje a ich využitie v prostredí práce s mládežou, digitálne správanie mladých ľudí a komunikačné trendy v digitálnej dobe alebo rozvoj siete digitálnych ambasádorov v oblasti mládeže.

Pozornosť sa venuje aj zostavovaniu vzdelávacích materiálov v oblasti inteligentnej práce s mládežou, napríklad publikácia Digitalizácia a práca s mládežou bola vyvinutá v spolupráci s HARNO a Verke, e-kurzom digitálnej práce s mládežou Kolégiom v Narve Univerzity v Tartu.

Estónsko sa venuje neustálemu vývoju nových prístupov a nástrojov na podporu ďalšej kvality v oblasti mládeže a ako jeden z inovatívnych nástrojov bol spustený Informačný panel pre štatistiku mládeže na podporu jasných údajov a informovaných rozhodnutí o politike mládeže na všetkých úrovniach.

Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…