NovinkyPráca s mládežou

Vypnutá kamera nemusí znamenať ignoráciu

Každý pracovník s mládežou pozná pocit, keď je jeden, alebo viacero účastníkov pripojených na online aktivitu avšak s vypnutou kamerou. V mnohých prípadoch to pre lektora spôsobuje diskomfort, prípadne mu takýto spôsob účasti príde ako neúctivý. Predstavte si, ale že pre niekoho je čierna obrazovka samozrejmosťou.

Ak ste nevidiaci alebo slabozraký, zapnutie obrazovky pre vás nie je potrebné pre funkčnú komunikáciu. Takúto účastníčku sme mali aj počas online webináru „Projekty bojujúce s dezinformáciami“. Pri tomto stretnutí sme mali šťastie na dostatok času na diskusiu. Práve počas diskusie sme sa od účastníčky dozvedeli, že dezinformácie alebo misinformácie môžu vzniknúť aj nesprávnym alebo žiadnym popisom. Preto je pre nevidiacich a slabozrakých potrebné uvádzať popisy, napríklad k obrázkom a fotografiám, prípadne audiokomentár k videám. Pri prezentácií je dobré čo najviac popísať, čo sa momentálne nachádza na snímke. Prácu pri príprave webináru, kde očakávate aj slabozrakých, alebo nevidiacich účastníkov uľahčí aj stránka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska, ktorá ponúka mnoho odporúčaní a návodov pre komunikáciu s ľuďmi s obmedzením participácie (https://unss.sk/jasna-tlac/). Z webu dávame do pozornosti dokument Sprístupňovanie informácií pre všetkých.

Účastníci online aktivít môžu mať viditeľné aj neviditeľné obmedzenia participácie a bariéry. V tomto roku sme mali viacerých účastníkov aktivít s fyzickým obmedzeniami. Pokiaľ sa na online aktivít zúčastnil človek, ktorý využíva na presun invalidný vozík, z pochopiteľných dôvodov sme obmedzenie participácie zaregistrovali až po jeho pomenovaní, pretože pri nastavení kamery sedenie účastníka vôbec nie je viditeľné. Online svet dopomohol mnohým znevýhodneným osobám k tomu, aby mali možnosť zúčastniť sa vzdelávaní z pohodlia domova. Po 2 rokoch pandémie, kedy sa svet sústredil iba na online svet, sú už pre niektorých tieto aktivity vyčerpávajúce a prijali by zase možnosť stretávať sa. Aj napriek tomu stále prevláda dostatok účastníkov, pre ktorých online aktivity prinášajú možnosť takmer bez bariér byť ich súčasťou.

V tejto dobre je inklúzia jednou z priorít programov Erasmus+ a aj Stratégie Slovenskej republiky na roky 2021 – 2027. Pri každom online i offline podujatí sme otvorení voči každej osobe s akýmkoľvek znevýhodnením. Preto IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže bez ohľadu na uvoľňovanie opatrení stále plánuje aj aktivity v online priestore, pretože takýmto spôsobom môžeme pomôcť znížiť bariéry a dať možnosť aj účastníkom s fyzickým, sociálnym alebo vzdialenostným znevýhodnením.

Súvisiace články
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
Novinky

Súťažné úlohy a riešenia 2023/2024

1 min. čítania
Upozornenie: Materiály umiestnené na tejto stránke sú určené pre žiakov, pedagógov a iných záujemcov. Ich komerčné využitie a zverejňovanie na ďalších internetových stránkach…
NovinkyPráca s mládežou

ECOSOC YOUTH FORUM 2023

5 min. čítania
Michal Salíni, Mládežnícky delegát SR pri OSN, sa zúčastnil Mládežníckeho fóra – ECOSOC 2023. Z tejto aktivity sme pre vás spísali menší…